Kendi İstekleri İle Son Verdiler

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, 2 Haziran 2015 tarihine kadar 2 bin 262 dershanenin dönüşüm programına başvurduğunu, bunlardan 2 bin 228’inin dönüşüm programına kabul edildiğini, 401 dershanenin ise kendi isteğiyle faaliyetine son verdiğini açıkladı.

Kendi İstekleri İle Son Verdiler
 
Bakan Nabi Avcı Eskişehir Öğretmenevi’nde özel öğretim kurumları yöneticileri ile bir araya geldi. Avcı, yaptığı konuşmada Türkiye’de 6 bin 316 özel okulun olduğunu ve burada 787 bin 317 öğrencinin eğitim gördüğünü belirtti. Avcı, bu sayıya dershanelerden dönüştürülecek okulları katmadığını söyledi. Geçen yıl ana okullarda ilkokullarda, ortaokullarda, liselerde ve özel okullarda ihtiyaç sahibi öğrencilere yönelik teşvik ve destek programını uygulamaya koyduklarını belirten Avcı, "Bu program çerçevesinde Türkiye genelinde geçen yıl 167 bin 424 öğrencimiz bu teşviklerden faydalandı. Şimdi 350 bin öğrencimize bu teşviki vermek istiyoruz. Geçen yılkı rakamlarla okul öncesi eğitime öğrenci başına 2 bin 500 lira, ortaokullara 3 bin, liselere 3 bin 500 lira  teşvik uygulamıştık. Bu yıl bu miktarları yüzde 10 civarında artırmak için arkadaşlarımız görüşmeleri sürdürüyor" diye konuştu.
 
2 BİN 262 DERSHANE DÖNÜŞÜM İÇİN MÜRACAAT ETTİ
 
Dershanelerin özel okullara dönüşmesi çalışmalarının sürdüğünü ve bunun 1 Eylül 2015 tarihine kadar devam edeceğini ifade eden Nabi Avcı şunları söyledi:
 
"2 Haziran 2015 tarihi ile ne durumda? Bugüne kadar 2 bin 262 dershane dönüşüm programına müracaat etmiş. Bunlardan 2 bin 228’i dönüşüm programına kabul edilmiş. Yani ’Evet sizi incelemeye alıyoruz’ demişiz. Bu programa başvurular bildiğiniz gibi 1 Eylül 2015’e kadar da devam edecek. 2 Haziran tarihi itibarıyla da bu müracaatları kabul edilen 2 bin 228 kurumun 364’üne ruhsat verilmiş. Bunlardan 319’u Temel lise olmak üzere ruhsat almış. Demek ki dönüşenlerin büyük bir bölümü 319’u temel lise olmak üzere ruhsat almış. Açılışı gerçekleşen bu temel liselerin toplam kontenjanı 198 bin 84. Bu arada yasanın yürürlüğe girdiği tarihten bugüne kadar 401 dershane de kendi isteğiyle faaliyetine son vermiş."
 
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı Öğretmenevi’ndeki toplantının ardından Çamlıca İmam Hatip Ortaokulu’nun Atatürk Spor Salonu’nda  düzenlediği yıl sonu etkinliğine katıldı. 
 
MİLLİ EĞİTİM BAKANI OLARAK ÜZÜLÜYORUM
 
İmam Hatip okullarının, imam hatip orta okullarının ve imam hatip liselerinin nasıl bir eğitim verdiğini öğrencilerin ve onları gönderen velilerin çok iyi bildiğini söyledi. Ancak genel kamuoyunda imam hatip okulları hakkında yeteri kadar belgi sahibi olunmadığını ifade eden Avcı şöyle konuştu:
 
"Ama ben Milli Eğitim Bakanı olarak, imam hatip ortaokulları ve imam hatip liseleriyle ilgili genel kamuoyunda yeterince bilgi sahibi olunmadığını görüyor ve üzülüyorum. Onun için bütün imam hatip öğrencileri ve velileri bu okulların nasıl bir eğitim verdiğini çevrenize, tane tane, bıkmadan, usanmadan anlatın. Çünkü okullarınız yeteri kadar bilinmiyor, tanınmıyor ve o yüzden okullarınızla ilgili genel kamuoyunda zaman zaman çok eksik bilgiler dolaşıyor. Bazıları zannediyorlar ki bu okullar sadece Diyanet İşleri Başkanlığı’nda görev alacak nitelikte öğrenci yetiştiriyorlar. Oysa, bu okullarımız aynı zamanda üniversiteye öğrenci yetiştiriyorlar. Zaten yasasında diyor ki, yüksek öğrenime de hazırlar. İmam hatip ortaokullarından başka liselere de geçilebiliyor. Liseyi bitirenlerin de üniversitede sanki sadece ilahiyata gideceği zannediyor bazıları. Halbuki örneklerini de çok görüyorsunuz. Başta sayın cumhurbaşkanımız olmak üzere. Bütün liseler hepsi aynı sınava giriyorlar kim yeterli puanı tutturursa kazandıkları okullara rahatça yerleşiyorlar. Daha önce katsayı ile engelleyemediklerini kılık kıyafet yönetmeliğiyle engellemeye kalkıyorlardı. Onu da kaldırdık. Böylece özgür, demokratik, barış içinde bir eğitim ortamını sağlamış olduk."
 
 
Güncelleme Tarihi: 03 Haziran 2015, 16:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER