Kaybolan Anılara Tazminat

Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, sözleşmede olduğu halde düğün çekimlerini yapmayan düğün salonunun, gelin ve damada tazminat ödemesine karar verdi.

Kaybolan Anılara Tazminat

Eskişehir'de oğlunun düğünü için bir salonla anlaşan kişi, ilgili şirketle sözleşme imzalayarak, düğünün fotoğraf ve video çekimlerinin de düğün salonu tarafından yapılması yönünde anlaşmaya vardı.

Düğün sonunda video kasetlerinin hatalı çekildiği anlaşıldı ve çekimlerin aileye teslim edilemeyeceği söylendi. Bunun üzerine oğlunun düğünü için şirketle anlaşan kişi, kendisi, oğlu ve gelini adına maddi ve manevi tazminat davası açtı.

Eskişehir 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, düğün salonuyla sözleşmeyi imzalayan baba yönünden tazminat istemini kabul etti, gelin ve damat yönünden ise sözleşmede imzaları bulunmadığı gerekçesiyle reddetti.

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosyayı görüşen Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Daire, düğündeki video çekimini sağlıklı şekilde yapmayarak video kasetinin gelin ve damada teslim edilmemesini, gelin ve damadın şahsiyet haklarının hukuka aykırı olarak ağır şekilde zarar görmesi olarak kabul etti. Daire, gelin ve damadın uğradığı elem ve ıstırabın derecesi, istek sahiplerinin toplumdaki yeri, kişiliği, hassasiyet derecesi göz önüne alınarak bu kişiler yararına makul bir manevi tazminata hükmedilmesi gerektiğine karar verdi.

Eskişehir 1. Asliye Hukuk Mahkemesi ise 13. Hukuk Dairesi'nin kararına uymayarak ilk kararında direndi. Direnme kararının da temyiz edilmesi üzerine dosya, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu'nda görüşüldü. Kurul da oy birliğiyle yerel mahkemenin kararını, Daire kararı yönünde bozdu.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2012, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER