Karnaval Havasında Uçurtma Festivali

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde bu yıl 6’ncısı gerçekleştirilen ’Ver elini Bodrum, Çocuklar Ölmesin Uçurtma Uçursun’ festivali renkli görüntülere sahne oldu. Festivalde, dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın annesi Gürgün Say yılın annesi ilan edildi.

Karnaval Havasında Uçurtma Festivali
Bodrum Değirmenler mevkiinde düzenlenen etkinlikte rengarenk uçurtmalar Bodrum’daki engelli bireyler için havalandı. Festivale CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Bodrum Belediyesi Başkan Vekili Abdülmecit Poyraz, MHP Bodrum İlçe Başkanı Asım Başaran, Bodrum’da yaşayanlar, yerli yabancı turistler ile kalabalık bir topluluk katıldı. Tüm gelirinin Ortakent-Yahşi Engelliler Okulu’na aktarıldığı etkinlik hakkında bilgiler veren organizasyon yetkilisi Miyase Hakalan Karlıova, "Bu kez ’Çocuklar ölmesin uçurtma uçursun’ sloganıyla yine aynı değişik animasyon gösterilerimiz, ücretsiz yiyecek içecek ikramlarımız ve dev uçurtmalarımız gökyüzünde uçtu. Yılın annesini seçtik ve çeşitli uçurtma yarışmaları yaparak keyifli bir gün geçirdik. Aynı zamanda Selçuk Alagöz de en güzel şarkıları ile sahne aldı. Ayrıca, bu sene Selçuk Alagöz 50’inci sanat yılını kutlamak üzere bir kaset çıkarttı. Bodrum’da ilk şarkılarını festivalimizde söyleyen sanatçımıza da teşekkür ediyorum. Bu coşkuya, bu içimizdeki çocuğu çıkarma gibi eğlenceli günde bizimle birlikte olan Bodrum halkına ve binlerce kişiye teşekkür ediyorum. Uçurtma atölyemizde de uçurtma uçurtmayı ve yapmayı burada gençlere öğrettik" dedi.
 
ENGELLİ BAŞKAN DA FESTİVAL ALANINDAYDI
 
Engelliler yararına satışı yapılan uçurtmaların yanı sıra, herkesin kendi uçurtmasını yapıp uçurabildiği festival alanına Bodrum Belediye Başkanvekili Abdülmecit Poyraz tekerlekli sandalyesi ile gelerek stant sahipleri ve halk ile sohbet etti. Annelere bu özel günde karanfil de dağıtan Bodrum Belediyesi Başkanvekili Abdülmecit Poyraz özellikle engelli annelerin bu anlamlı gününü kutladı. Ardından 15 parçalık yöre türküleri ile Mustafa Ergene sahne aldı. Profesyonel uçurtmacılar, Abdullah Kuş, Ferruh Baysu, Sabri Küçük ve Özge Sarıkaya festivale gelen misafirlere büyük uçurtmaları ile rengarenk görsel şölen yaşattı.
 
Çocukların animasyon ekipleri ve palyaçolar ile gün boyu eğlendikleri festivalde, Ortakent-Yahşi Engelliler Okulu öğrencileri özel bir gösteri sergiledi. Engelli annesi, İmran Gürel, ’Ben özel anneyim’ adlı şiiri okurken bazı anneler gözyaşlarını tutamadı.
 
FAZIL SAY’IN ANNESİ YILIN ANNESİ SEÇİLDİ
 
Yılın annesi olarak Piyanist Fazıl Say’ın annesi Gürgün Say ile 4 çocuk, 3 torun ve torunundan da 4 çocuk sahibi olan 90 yaşındaki Esma Özgüçlü seçildi. Say ve Özgüçlü’ye yılın annesi plaketi verildi. Çeşitli hediyelerin de dağıtıldığı etkinlikte, Diyabetle Yaşam Derneği’nden şeker ölçüm cihazı, anneler ve yarışmacılar için ev aletleri hediyesi de sahiplerine verildi. ’En yaşlı ve en genç uçurtmacı’, ’En uzağa uçurtma uçuran’ ve ’En büyük uçurtma ailesi’ yarışmalarının ardından kazananlara ödülleri verilirken festival Selçuk Alagöz konseri ile sona erdi. Tüm gelirinin Ortakent-Yahşi Engelliler Okuluna aktarıldığı etkinlikte 10 bin TL toplandı. Bu etkinlikte tüm yiyecek ve içecekler ücretsiz olarak verilirken, Anneler Günü olması nedeniyle de annelere sürpriz hediyeler verildi.
Güncelleme Tarihi: 11 Mayıs 2014, 18:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER