Karkamış Sınırında Önlemler Artırıldı

IŞİD denetimindeki Carablus’tan sınırı geçmeye çalışırken 2’si vurulan biri canlı bomba 10 kişinin yakalandığı Suriye sınırındaki Gaziantep’in Karkamış ilçesinde güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı.

Karkamış Sınırında Önlemler Artırıldı
Suriye’nin IŞİD denetimindeki Carablus ilçesinden 13 kişilik grup dün öğle saatlerinde Türkiye tarafına geçmek istedi. Bu sırada sınır hattında devriye görevi yapan Hudut Birlikleri, Karkamış ilçe merkezine 1 kilometre mesafedeki Karanfil Mahallesi’nde fark ettiği gruptakilerden geri dönmelerini istedi. Ancak bu uyarıya ateşle karşılık verilmesi üzerine askerler gruptakilere ateşle karşılık verdi. Sınırı geçmeye çalışan 2 kişi vurulurken, 3 kişi geri döndü ve 8 kişi da yakalandı. Yaralanan 2 Suriyeli tedavi için hastaneye götürülürken, gözaltına alınan 8 kişiden birisinin ise yapılan kontrolde canlı bomba olduğu ve vücuduna sarılı bomba düzenekleri bulunduğu saptandı. Suriye uyruklu kişinin üzerindeki bomba düzeneği etkisiz hale getirildikten sonra gözaltına alınan 8 şüpheli sorgulanmak üzere Karkamış İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürüldü. Halen sorgulaması süren tamamı Suriye uyruklu 8 kişi ise ifadelerinde birbirlerini tanımadıklarını iddia etti. Biri canlı bomba 8 şüphelinin ne amaçla Türkiye’ye girdiklerinin saptanmasına yönelik sorgulamaları devam ederken, vurulan Suriyelilerden birisinin sağlık durumunun iyi olduğu diğerinin hayati tehlikesinin ise sürdüğü öğrenildi.
 
Yaşananların ardından Karkamış sınır hattında güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı. IŞİD denetimindeki Carablus ile komşu olan ilçede güvenlik duvarı örülmesine devam edilirken, kaçak geçişlerin önlenmesi için zırhlı araçlarla yapılan devriyeler de artırıldı. Güvenlik güçleri özel güvenlik bölgesi ilan edilen sınır hattının yanı sıra ilçe merkezinde de şüpheli görülen kişileri kontrol ederek olumsuzluk yaşanmasını engellemeye çalışıyor.
Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2016, 15:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER