İşçiler Mahkemenin Kararını Halaylarla Kutladı

Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde DİSK’e bağlı Dev Sağlık-İş Sendikası’na üye oldukları için işten çıkarıldıklarını öne süren 75 işçiden 22’sinin işe iadesine karar verildi. Mahkeme ayrıca hastanenin işçilere tazminat ödemesine hükmetti.

İşçiler Mahkemenin Kararını Halaylarla Kutladı
 
Maltepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde geçtiğimiz Aralık ayında işten çıkarılan 98 işçiden 75’i için işe iade davası açıldı. Bu kapsamda Anadolu Adalet Sarayı’ndaki 3 ayrı iş mahkemesi toplamda 22 işçinin işe iadesine karar verdi. Davayı karara bağlayan mahkemeler açılmış davaların kabulüne, işverence yapılan feshin geçersizliğine ve davacı işçilerin işe iadesine karar verdi. Feshin sendikal nedenle yapıldığının anlaşıldığını belirten mahkemeler, 6356 Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmesi Kanunu’nun 25. maddesi uyarınca işverenin, işe başlatması veya başlatmaması şartı aranmaksızın, 1 yıllık brüt ücret tutarı sendikal tazminatı işçilere ödemesine hükmetti.
 
HALAYLAR ÇEKEREK ADLİYEDEN AYRILDILAR
 
Anadolu Adalet Sarayı önünde toplanan işçiler, avukatları ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, "İnadına sendika inadına DİSK", "Zafer direnen emekçinin oldu" şeklinde sloganlar attı.
 
173 gündür verilen mücadelenin zaferle sonuçlandığını belirten Çerkezoğlu, "Sendika çatısı altında örgütlenen arkadaşlarımız 98 arkadaşımız işten çıkarıldı. Sendikalı olma hakkımızı kullandığımız için işten çıkarılmıştık. Bugün İstanbul Anadolu İş Mahkemeleri bizim haklı olduğumuzu bir kez daha belgeledi. Haksız ve hukuksuz işten çıkarıldıkları Maltepe Üniversitesi Hastanesi’ne işe iadesine karar verdi mahkeme. Ayrıca yapılan bu işten çıkarılmanın sendikal nedenle olduğuna ve bütün işçi arkadaşlarımıza 12 aylık brüt ücretleri tutarında sendikal tazminat ödemeye mahkum oldu Maltepe Üniversitesi yönetimi" dedi.
 
Basın açıklamasının ardından Çerkezoğlu ve işçiler adliyeden halaylar çekerek ayrıldı.
Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2015, 15:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER