Hükümetin Zam Teklifine Şok Cevap!

Hükümetin memurlara zam teklifi bu yıl için yüzde 3+3, gelecek yıl için yüzde 2+3 oldu. Memur-Sen 'Afrika ülkesi' olarak tabir ettiği teklifi reddetti.

4.5 milyon memur ve emeklinin hükümetten beklediği zam teklifi sendikaları tatmin etmedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, zam için bu yıl yüzde 3+3, gelecek yıl ise yüzde 2+3 olarak açıkladı.

Çelik şunları söyledi: "11 hizmet kolu var. 11 hizmet koluna ilişkin talepleri de daha önce yoğun bir şekilde değerlendirmiştik. Onları da dikkate alarak bunlara karşı da tekliflerimizi gerek sendika başkanlarına gerekse konfederasyon başkanlarına sunmuş bulunuyoruz. Kamu heyetinin teklifi ve konfederasyonlardan, sendikalardan almış olduğumuz tekliflerin müzakerelerine ise çarşamba günü yoğun bir şekilde başlamış olacağız. Çarşamba-Perşembe günü eğer yeterli olmaz ise cuma gününü de ilave ederek üç gün müzakerelerimizi gerçekleştireceğiz ve nihai olarak 21 Mayıs'ta biraraya gelerek nihai görüşlerimizi orada ifade etmiş olacağız.'' Çarşamba gününe kadar sendikalar da teklifi değerlendirecek; pazarlık sürecek.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, teklifi "Dağ fare bile doğurmadı" sözleriyle tanımladı ve hükümete "Türkiye'de işler bu kadar yerinde teklif neden Afrika ülkesi gibi? Bu teklifi kesinlikle kabul etmeyeceğiz. Türkiye büyüyor biz de büyümeden payımızı istiyoruz" diye seslendi.

Memur-Sen yarın meydanlara çıkacaklarını da duyurdu. Yetkili konfederasyon olan Memur-Sen maaşlara bu yıl için yüzde 16, önümüzdeki yılda yüzde 14 zam talebinde bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2012, 15:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER