Hindistan Türkiye'ye Taşınacak

Muğla'nın Ortaca İlçesi'nde düzenlenen Hindistan Seyahat Acenteleri Federasyonu Olağan Kongresi'ne yaklaşık 650 Hint acente temsilcisi katıldı.

Hindistan Türkiye'ye Taşınacak

Ortaca'da düzenlenen Hindistan Seyahat Acenteleri Federasyonu (TAFI) olağan kongresi, Muğla Valisi Esengül Civelek, Vali Yardımcısı Kamil Köten, CHP'li Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karacelik, TAFI Başkanı Praveen Chuch, TAFI Genel Sekreteri Bharat Shah, Türk-Hindistan Turizm Konseyi (TITC) Başkanı Emin Çakmak, DOKTOB Başkanı Yücel Okutur, Hindistan Ankara Büyükelçisi Rahul Kulshreshih ile 650 Hint acente temsilcisinin katılımıyla yapıldı. Kongre öncesinde Hindistan'ın geleneksel ateş yakma töreni ve dans gösterisi ile Türk ve Hint halk oyunları gösterileri de sergilendi. Bu yıl 11'incisi düzenlenecek Hindistan Seyahat Acenteleri Federasyonu (TAFI) genel olağan kongresine ev sahipliği yaptıklarını belirten otelin genel müdürü Tunç Batum, alternatif turizmin arandığı bir dönemde Hindistan'ın en büyük tur operatörlerine bölgeyi tanıtma imkanı bulduklarını söyledi.

Dalaman, Ortaca, Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizm İşletme Birliği (DOKTOB) adına İngilizce olarak konuşma yapan Fulya Okutur ise, şöyle konuştu:

"TAFI 22 milyon turisti bünyesinde barındırıyor ve buna yön verebilen bin 450 acenteyle dünyanın en büyük federasyonu. Kongre aynı zamanda Muğla'nın Avrupa'ya ve dünya ülkelerine açılımı olmuştur. Muğla'nın bütün güzellikleri Hint acente temsilcileri tarafından kayıt altına alındı. Bu da Muğla'mızın ve ülkemizin tanıtımı için çok önemli. Onun için bu organizasyonun ülkemizde gerçekleşmesini sağlayan herkese sonsuz teşekkür ediyorum."

TÜRKİYE'DEKİ HİNT TURİST SAYISI ARTACAK

TAFI Başkanı Praveen Chuch, yakın zamana kadar 100 uçaklık bir filoyla yurt dışına seyahat ettiklerini belirterek, "Bu sayıyı 2020'de bin uçağa 2030 itibarıyla da 2 bin uçağa yükseltmek istiyoruz. Hindistan'da turizm sadece iç piyasada değil, dış piyasada da yükselişte. Bugün itibarıyla dünyada turizm sektöründe Çin'in ardından ikinci sırada yer alıyoruz. Kongrede bin 500 acenteyi temsil ediyoruz. Gittiğimiz her ülkede bir şans yakalıyor ve orada turizmi artırıyoruz. Kongreyi en son İsrail'de yaptık ve orada Hint turist sayısında çok ciddi artış oldu. Buraya gelmemizin amacı Türkiye'deki Hindistanlı turist sayısını artırmak. Sadece İstanbul, Antalya gibi çok belirgin yerler değil, Türkiye'nin geneline ulaşabilmek istiyoruz. Hindistanlı turistlerin Türkiye'nin her yerini gezmelerini istiyoruz. Türkiye'nin Hindistanlı turistler arasından tercih edilen bir destinasyon olduğunu gördük" diye konuştu.
Vali Esengül Civelek ise bu organizasyonun Muğla'nın Ortaca İlçesi'nden gerçekleşmesinden büyük onur duyduklarını ifade etti. Vali Civelek, "Muğla tüm dünyada bilinen ve birçok medeniyeti bünyesinde taşımış bir kent. Bu anlamda da Hindistan ile Türkiye arasında güzel sosyo kültürel ilişkilerin gelişmesini bekliyoruz" dedi.

BAKAN KURTULMUŞ DA KATILDI

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Hindistan Seyahat Acenteleri Federasyonu'nun (TAFI) Muğla'da düzenlediği kongreye katıldı. Toplantıda konuşan Bakan Kurtulmuş, Türkiye ile Hindistan arasında önemli kültürel benzerlikler bulunduğunu söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Hindistan'ın en büyük seyahat acenteleri birliği Hindistan Seyahat Acenteleri Federasyonu (TAFI) üyesi 600 acentenin kongresini yaptığı Dalaman'daki otelde düzenlenen toplantıya katıldı. Eşi Sevgi Kurtulmuş ile birlikte Antalya'dan helikopterle kente gelen Bakan Kurtulmuş'u, Muğla Valisi Esengül Civelek, AK Parti Milletvekili Nihat Öztürk, AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, Dalaman Ortaca Köyceğiz Turistik Otel ve İşletmeciler Birliği (DOKTOB) Başkanı Yücel Okutur, TAFI Başkanı Praveen Chugh, Yönetim Kurulu Üyesi Fulya Okutur, Türk- Hindistan Turizm Konseyi (TITC) Başkanı Emin Çakmak karşıladı. Kurtulmuş ve eşine, çocuklar çiçek vererek teşekkür etti.

3 ÜLKENİN POTANSİYELİNE VURGU

Hindistanlı tur operatör ve acente yetkililerinin katıldığı toplantıda konuşan, Hindistan, Çin, Japonya'nın dünya nüfusundan üçte birinden fazla nüfus potansiyeline ve orta sınıfa sahip olduğunu belirten Bakan Kurtulmuş, "Özellikle Hindistan'da 350 milyon orta sınıfın olduğunu ve yeni destinasyonlar arandığını biliyoruz. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda Hindistanlı dostlarımızla birlikte; yeni turizm destinasyonumuzun içinde yer almak istiyoruz. Bu nedenle Hindistan'la ilgili ilişkilerimizi dostluk ve turizm çerçevesinde hızla geliştirmek istiyoruz" dedi.

ÜLKENİN TARİHİ YERLERİNİ TANITTI

Hindistan'ın dünya ekonomisinde 10'uncu, satın alma ekonomisi açısından ise dünyada üçüncü sırada yer aldığını belirten Kurtulmuş, şunları söyledi:

"Özellikle geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Hindistan'ı ziyaret etmesinin ardından ilişkilerimiz turizm alanında hız kazandı. İlişkilerimiz iyi bir seviyeye geldi. Türkiye ve Hindistan arasında önemli kültürel benzerlikler olduğunu biliyoruz. Her iki ülkede güçlü geniş ve kültürel zenginliğe sahip toplum ve aile yapılarında önemli benzerlikler var. Türkiye tarihi zenginlikleri bakımından güçlü bir ülkedir. Hem İslam medeniyeti hem de İslam öncesi medeniyetlere ait çok güçlü güzelliklere, eserlere, birikime sahibiz. Bu ülkenin her bölgesinde farklı ayrı güzellikler var."

Antalya, Kapadokya, Karadeniz, İstanbul ve Ege Bölgesi'nin tarihi doğal güzelliklerinden de bahseden Bakan Kurtulmuş, Konya'nın manevi kültürünü de Hintli konuklara tanıttı. Bakan Kurtulmuş ayrıca, "Şanlıurfa'da dünyanın ilk yerleşim merkezi olan Göbeklitepe var. Orada çalışmalarımız devam ediyor. Gelecek ziyaretinizde mutlaka görmenizi isterim" dedi.

TÜRK VE HİNTLİ TURİZM ÇALIŞMA GRUPLARI BULUŞACAK

Hindistan ile Türkiye arasında turizmle başlayan ikili ilişkilerin Avrupa ile Asya arasında önemli bir bağlantı unsuru olacağına inandığını söyleyen Kurtulmuş, "Bu nedenle bu ilişkileri geliştirerek devam ederken, biz de Türkiye olarak Hindistan kapılarını zorlamaya devam edeceğiz. Özellikle savaşların arttığı, kavgaların çoğaldığı bir dünyada turizm ve kültürleri ile birbirlerine yaklaşan ülkelerin bu olumsuzlukları ortadan gidereceğine inanıyorum. Tüm bu güzellikler, kültür tarih ve olanaklar güzel ülkemizde mevcut. Bu nedenle Hindistan ile ilişkilerimizi arttırmaya devam edeceğiz. Atılacak daha önemli adımların kararlarını alacağız. Önümüzdeki yıl Hindistan-Türkiye ortak çalışma guruplarının toplantısını Türkiye'de yapacağız" diye konuştu.

Toplantı sonunda TAFI Başkanı Praveen Chugh, Numan Kurtulmuş'a Gandi'nin minik maketini hediye etti. Kurtulmuş ardından, Türk ve Hintli basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Türkiye'nin kültür alanında istediklerini yapıp yapmadığı sorusu üzerine Kurtulmuş, "Özellikle kültür alanında istediklerimizi yapamadık. Türkiye'ye karşı negatif algı operasyonu sürerken, kültür ve turizmi stratejik araçlar olarak kullanıp, Türkiye'nin imajının olumlu noktaya erişebilmesi için bunları yumuşak güç unsuru olarak kullanacağız. Bunun tabii ki hem kamunun hem özel sektörün hem üniversitelerin araştırmaları ile hep birlikte bir seferberlik ruhu ile yapılması gerekiyor" dedi.

Bakan Kurtulmuş, toplantının ardından eşi ile birlikte Antalya'ya döndü.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2017, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER