HDP Van'da Seçim Zaferini Kutladı

Milletvekili genel seçimlerinde Van’da 8 milletvekilinden 7’sini kazanan HDP kutlama programı düzenledi. Programda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Her yerde haklı olanlar kazandı. Barışın, demokrasinin, özgürlüğün sözünü verdik. İşte bu sözü verenler kazandı" dedi.

HDP Van'da Seçim Zaferini Kutladı
Milli Egemenlik Caddesi üzerindeki Musa Anter Parkın’da yapılan kutlamalara HDPGenel Başkanı Figen Yüksedağ, Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bekir Kaya, yeni seçilen milletvekilleri ve yaklayşık 25 bin kişi katıldı. Kutlamaya katılanlar ellerinde Abdullah Öcalan posterleri ile HDP ve PKK bayraklarıyla birlikte Türk Bayrağı da taşıdı. Milletvekillerin selamlamasının ardından platforma HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ çıktı. Kürtlerin direnerek zafer elde ettiğini belirten Yüksekdağ, "Her yerde haklı olanlar kazandı, halklarımız kazandı, bizler kazandık, direnenler kazandı. Bugün direne direne kazananların zaferini ilan ediyoruz. Bize karanlığı, zulmü, baraj altında kalmayı dayatanlar kaybetti. Bütün Türkiye halklarına, bölge halklarına yeni bir yaşam için söz verdik. Analarımıza, şehitlerimize, geleceğimiz olan çocuklarımıza söz verdik. Barışın özgürlüğün demokrasinin sözünü verdik ve işte bu sözü verenler kazandı" dedi.
 
SEÇİMİN TEK KAZANANI HDP 
 
Seçimin tek kazananın HDP olduğunu belirten Yüksekdağ, oylarını katlayarak büyük bir başarı elde ettiklerini söyledi. Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın kibirlendiğini belirten Yüksekdağ, "Demiştik ki ey AKP, ey Cumhurbaşkanı bize zulmü haksızlığı, inkarı dayatanlar, kibrinden geçilmeyenler, halkımızın tepesine saraylar, diktatörlükler kuranlar böyle böbürlenmeyin. Güç sarhoşu olmayın. Halkınıza tepeden bakmayın. Günü gelir o halk size öyle bir tepeden bakar ki feleğinizi şaşırırsınız. Artık bizleri baraj altında bırakmaya çalışanlar baraj altında kaldı. Türkiye’ye çözümsüzlüğü, inkarı, sömürüyü dayatanlar baraj altında kaldı. Artık bu ülkede inkar edilen tek bir halk tek bir inanç kalmayacak. Kürt halkı hak ettiği büyük özgürlüğüyle bugün kucaklaşıyor" dedi.
 
YENİ ANAYASA 
 
Artık yüzde 10 barajının tarihin çöplüğüne atıldığını belirten Yüksekdağ, "Artık yüzde 10 barajı, 80 faşist darbesinin barajı tarihin çöplüğüne atıldı. 80 darbesinin antidemokratik inkarcı faşist anayasası bugünden itibaren hükümsüzdür. Artık halklarımız yeni bir anayasa yazmaya başladı. Türkiye’nin yeni demokratik anayasasını yazıyoruz. Bütün Türkiye halkları yeni bir demokrasi hukukuna kavuşacak. Bizler 13.1 bu kadar büyük bir başarının altına imza attık. Bu oran varya tarihte yepyeni ve tertemiz bir sayfa açtı. Türkiye’de sandıklarda bir devrim yaptı. Halklarımızın demokratik iktidar yürüyüşünün başladığı gün 7 Haziran’dır" diye konuştu.
 
7 HAZİRAN’DA BÜTÜN HALKLARLA KUCAKLAŞTIK
 
Kürtlerin 7 Haziran’la birlikte bütün Türkiye halklarıyla kucaklaştığını belirten ŞYüksekdağ, "7 Haziran günü bugüne kadar bizden koparılmaya çalışılan  bütün halklarımızla kucaklaşma günümüzdür. 7 Haziran günü Türkiye’nin birliğini hep birlikte sağladık. Yaşayacağımız ortak yurt, ortak vatan için temellerimizi artık. Artık hiç kimse Türkiye halklarını ayıramaycak. Bugün bu büyük zaferin coşkusuyla yeni bir yola giriyoruz" dedi. 
 
TÜRKİYE’NİN TOĞRAĞINI KİMSEYE VERMEYE NİYETİMİZ YOK
 
Türkiye’nin geleceğinin HDP olduğunu belirten Yüksekdağ, "Türkiyenin yeni iktidar gücü HDP’dir. Çok şükür Allah’ın izniyle sizin varlığınız ve desteğinizle bütün dünya sözümüzün gerçek olduğunu görüyor. Memleketin karış karış toprağını kimseye vermeye neyetimiz yok . Bu memleket bizim. Mazlumun ahı çıkıyor bugün. Bizler büyük insanlığa inandık ve kazandık. Ancak birisi varki bizim büyük zaferimizin asıl mimarıdır. HDP projesinin ilham kaynağı ve mimarı ve sahibidir. Kazandığımız zaferi ona ithaf ediyoruz. Sayın Öcalan’a, halklarımızın başkanına. En zor koşullarda dahi Türkiye halklarının birliğine, barışa, demokrasiye inandı. Asla ve asla Türkiye halklarından umudunu kesmedi" dedi.
 
AÇILIŞ BÖYLE YAPILIR
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da seslenen Yüksekdağ, "Cumhurbaşkanına karşı biz sandık açılışımızı yapıyoruz. Sandıkların açılışını yaptık. Van sandıkların açılışını yaptı. 7’ye 1 açtık. Bu halkın açılışıdır" dedi. Kutlama programı yerel sanatçıların konseriyle son buldu.
Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2015, 19:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER