HDP Kutlamalarına Güvenlik Önlemi

Genel seçimlerde yüzde 10’luk seçim barajını geçerek, parlamentoya giren HDP, 10 milletvekili çıkardığı Diyarbakır’da seçim kutlaması yaptı. Sıkı güvenlik önlemlerinin alındığı Nevruz Alanı’nda yapılan kutlamalarda konuşan HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, "Herkesin gözü Amed’deydi. Çünkü Ortadoğu halklarının kurtuluşu olan demokratik ulus projesinin Amed’den bütün Ortadoğu’ya dalga, dalga yayılışının adete son sözü 7 Haziran’dı. O sözü de Amed halkı inançlı şekilde söyledi" dedi.

HDP Kutlamalarına Güvenlik Önlemi
HDP’liler Diyarbakır’daki seçim kutlaması merkez Bağlar İlçesi’nde nevruz etkinliklerinin düzenlediği Nevruz Parkı’nda gerçekleştirildi. HDP’nin geçen Cuma günü kentte yaptığı ve 3 kişinin öldüğü bombalı saldırının ardından çok sıkı güvenlik önlemleri alındı. Alana girişteki polis noktalarına yerleşen partililer, gelenleri didik didik arayarak içeri aldı. Seyyar satıcıların alınmadığı alan içerisinde de partililer oluşturdukları farklı arama noktalarında geçiş yapanları bir kez daha arayarak olası bombalı saldırıya karşı yoğun güvenlik önlemi aldı. Paltfotform ve alanda polis bomba köpekleriyle aramalar yapıldı.
 
Alana gelen partililer ellerindeki Kuzey Irak’da Kurdistan Bölgesel yönetiminin kullandığı Kürdistan ve HDP bayraklarıyla çalınan şarkılar eşliğinde halay çekti. Kutlamalara 5 Haziran’daki mitingde düzenlenen bombalı saldırıda yaralanan partililer de katıldı. Sağ bacağından ağır yaralanan 19 yaşındaki Hasret İleri, tekerlekli sandalyeyle katılarak, bulunduğu yerden kutlamalara eşlik etti. Binlerce insanın katıldığı kutlamalara HDP’nin seçimlerde kazandığı Diyarbakır Milletvekilleri de katıldı. Kutlamalarda sık sık Ak Parti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aleyhine sloganların atıldı.
 
Diyarbakır’dan Milletvekili seçilen HDP Grup Başkan Vekili İdris Baluken, "Dün sadece Türkiye’nin gözü Amed’de değildi. Dün Kobani, Rojava’nın, Ortadoğu halklarını bütün başkentlerinin gözü Amed’deydi. Çünkü Ortadoğu halklarının kurtuluşu olan demokratik ulus projesinin Amed’den bütün Ortadoğu’ya dalga, dalga yayılışının adete son sözü 7 Haziran’dı. O sözü de Amed halkı inançlı şekilde söyledi. Maalesef ki, halkımızın bugüne kadar hiçbir kazanımı bedelsiz olmadı. Bu seçim zaferinde de bizler yine büyük bedeller ödeyerek tarihi bir sonucu açığa çıkardık" dedi.
Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2015, 21:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER