Grizu Faciasının 2. Yılında 30 Madenci Anıldı

Grizu patlamasında hayatını kaybeden 30 madenci, facianın yaşandığı Yeni Karadon Servis Kuyusu'nun önünde anıldı.

Grizu Faciasının 2. Yılında 30 Madenci Anıldı

Kilimli beldesindeki Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağının eksi 540 kodunda taşeron olarak galeri açma işini yürüten firmanın 30 çalışanının yaşamını yitirdiği grizu patlamasının 2. yılı dolayısıyla madenciler için anma töreni düzenlendi.
TTK Genel Müdürü Burhan İnan, burada yaptığı konuşmada, benzer acıların bir daha yaşanmamasını dileyerek, madenciliğin dünyanın en zor ve ağır iş kollarından biri olduğunu söyledi.
Ocakların kendine özel şartlarının birçok riski barındırdığını ifade eden İnan, "Madencinin canı madenciye emanettir. Bir çalışanın kişisel hatası onlarca, yüzlerce madencinin canına mal olabilir. İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusu herkesin sorumluluğundadır. Bizlere büyük acılar yaşatan bu kazaların bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum" diye konuştu.
TTK Karadon Müessese Müdürlüğü maden ocağında 17 Mayıs 2010'da meydana gelen grizu patlamasında 30 madenci yaşamını yitirmişti. Madencilerden 28'inin cenazeleri ocaktan çıkarılmış, Engin Düzcük ve Dursun Kartal'ın cenazelerine patlamadan 8 ay sonra ulaşılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2012, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER