'Gıdada Her Söylenene İnanmayın'

Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) tarafından Eskişehir’de ’Gıdada Bilgi Kirliliğine Son’ toplantısı yapıldı. MÜMSAD Başkanı Metin Yurdagül, gıda konusunda her söylenene inanılmaması gerektiğini söyledi.

'Gıdada Her Söylenene İnanmayın'
Hazır çorba, bitkisel çay, toz tatlılar, dondurulmuş gıda ve margarin sektörleri temsilcilerini tek çatı altında toplayan MÜMSAD, tüketicileri bilinçlendirmek amacıyla ’Gıdada Bilgi Kirliliğine Son’ sloganıyla düzenlediği bilgilendirme toplantılarının 7’ncisi Eskişehir’de gerçekleştirdi. Divan Otel’de düzenlenen toplantıda konuşan MÜMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yurdagül, gıda konusunda uzman olmayan kişilerin negatif söylemlerinin çok hızlı yayıldığına ve kamuoyunun artık kime inanacağını bilemediğini söyledi. Yurdagül konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
"Medyada uzman olan veya olmayan kişilerin paylaştığı görüşlerle ’Nasıl beslenmeliyiz?’ sorusunun cevabını arar olduk. Birinin iyi dediğine diğeri kötü diyor. Yanlış ve çelişkili bilgiler tüketicide yeme stresi’ yaratıyor. Margarin hakkında çok fazla yanlış söylenti var. Ne yazık ki hem tüketici hem de sağlık sektörü çalışanları oda sıcaklığında katı görünen margarini ’doymuş yağ’, diğer sıvı yağları ise ’doymamış’ olarak kabul ediyor. Oysa doğada bulunan bütün yağlar hem doymuş hem de doymamış yağ asitleri içerir. Tereyağı yüzde 60 ila 65’lik oranıyla doymuş yağ asidi açısından en zengin yağdır. Ayçiçek yağı yüzde 11, mısır yağı yüzde 13, zeytinyağı yüzde 15-17 arasında, kase margarin ise yüzde 15 dolaylarında doymuş yağ içerir. Yani, doymuş yağ içeriği olarak aynı miktar zeytinyağı ve kase margarinin hiçbir farkı yoktur." 
 
’MARGARİN KOLESTROL İÇERMEZ’
 
Metin Yurdagül, 147 yıllık bir geçmişi olan margarinin Türkiye’de tamamen bitkisel yağlardan üretildiğini belirtti. Hayvansal kökenli yağların aksine margarinin kolesterol içermediğini söyleyen Yurdagül "Türkiye’de üretilen margarinler yüzde 100 bitkisel bazlı olduğundan kolesterol içermez. Ayrıca kase margarinlerin yağ içeriği yüzde 60, paketlerin ise yüzde 70’dir. Bu nedenle aynı miktar margarin, sıvı yağlara göre yüzde 30-40 daha az enerji verir" dedi. 
 
’HAZIR ÇORBALARIN ÜRETİM MANTIĞI EV YAPIMI TARHANADAN FARKLI DEĞİL’
 
Bilgi kirliliğine maruz kalan paketli gıdalardan birinin de hazır çorbalar olduğunu da belirten MÜMSAD Başkanı Metin Yurdagül şöyle konuştu:
 
"Hazır çorbanın üretim mantığı ev yapımı tarhanadan farklı değildir. Ancak yüksek hijyen koşullarında üretilmesi nedeniyle çok daha güvenilir bir üründür Mevsiminde toplanan ve özenle seçilen sebzeler yıkandıktan sonra, ısı yardımıyla suyu alınarak, kurutulur. Sonrasında malzemeler küçük parçalar halinde doğranır, öğütülerek toz haline getirilir. Bildiğiniz gibi yüzyıllardan beri kurutma işlemi gıdaların uzun süre saklanabilmesi için uygulana gelmiştir. Hazır çorbalar, içerdiği doğal besinler kurutulduğu için koruyucu madde kullanılmasına ihtiyaç olmadan, hava nem ve ışığa karşı koruyan üç katlı paketlerde uzun süre dayanıklılığını sürdürür."
 
İNANMAYIN
 
Beslenme ve gıda konusunda bazı kişilerin uzmanı olmadıkları konularda bile uzman sıfatıyla konuştuklarını ve kamuoyunu yanlış yönlendirdiklerini öne süren Yurdagül şunları söyledi:
 
"Uzman, adı üstünde spesifik bir konuda tecrübe ve bilgisini yoğunlaştırmış insandır. Bir kişinin farklı konularda uzman sıfatıyla medyada görüş verdiğinde bu kişiden şüphelenmek gerekiyor. Bu kişilere itimat etmeyin, eğitimini ve yetkinliğini muhakkak sorgulayın. MÜMSAD olarak bu sorumluluğu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Gelin birlik olalım, el ele verelim ve bu kişilere fırsat vermeyelim. Güncel takip ettiğimiz bilimsel verileri uzman, profesör ve akademisyenler eşliğinde inceliyor, ardından kamuoyu ile paylaşıyoruz. Tüketicilerimize tavsiyemiz, sadece bildiğiniz ve güvendiğiniz firmaların ürünlerini, ambalaj bilgilerini okuyarak satın alın ve kullanın. Bu konuda her söylenene inanmayın."
 
Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2016, 18:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER