Gazeteciye Şaşırtan Ceza!

İzmit'te yerel bir gazetede görev yapan Gökhan Karabulut adlı gazeteciye yaptığı bir haberde 18 yaşından küçük sanığın adını açık olarak yayınladığı gerekçesiyle gizliliği ihlal suçlaması kapsamında 1 yıl 3 ay hapis cezası ile 3 ay kıraathaneye girmeme cezası aldı.

Yerel bir gazetede çalışan Gökhan Karabulut adlı gazeteci 2007 yılında 18 yaşından küçük bir cinayet zanlısıyla ilgili yaptığı haberde adını açık olarak yayınladığı gerekçesiyle Kocaeli 2. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından hakkında kamu davası açılan gazeteci Gökhan Karabulut gizliliğin ihlali suçlamasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezası ile 3 ay kıraathaneye girmeme cezası aldı. Aynı zamanda cezanın paraya çevrilmeme hükmü konuldu. Davanın yargıtaya taşınmasına rağmen yargıtay kararı onayarak 5 yıl erteledi.

Gazetecilerin zor şartlar altında çalıştığını ve kendisine verilen cezanın para cezasına çevrilmemesine tepki gösteren Gökhan Karabulut, Yaklaşık 13 yıldır yerel gazetede çalışan bir gazeteciyim. 2007 yılında kasten adam öldürmek suçundan 18 yaşından küçük bir çocuğun haberini yaptım. Bu suçtan dolayı kendisi 7 yıl hapis cezası aldı. Kocaeli 2. Asliye Ceza mahkemesi hakkımda kamu davası açtı. Sonucunda 1 yıl 3 ay hapis cezası ile 3 ay kıraathaneye girmeme cezası aldım. Aynı zamanda hapis cezasını da paraya çevrilmeme hükmü konuldu. Ben de yargıtaya başvurdum. 2. Asliye Ceza Mahkemesinin verdiği karar geçtiğimiz günlerde onandı. Bana verilen cezayı ve özellikle de para cezasına çevrilememesine anlam veremiyorum. dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2012, 14:00
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER