Expo İçin Antalya'ya Çiçek Lisesi

Antalya'da 2016 yılında düzenlenecek dünyanın en büyük fuar organizasyonu Expo için Türkiye'nin ilk Süs Bitkileri Meslek Lisesi'ni açmayı amaçlayan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bunun için çalışma başlattı. Milli Eğitim Bakanlığı'nın uygun bulması halinde Aksu Kız Teknik ve Meslek Lisesi, Süs Bitkileri Meslek Lisesi'ne dönüştürülecek.

Expo İçin Antalya'ya Çiçek Lisesi

Antalya'da 2016 yılında yapılacak Expo için başlatılan hazırlıklar tüm hızıyla sürüyor. Kentin dinamikleri Expo yasasının çıkmasını beklerken, STK'lar da bu fuar organizasyonu için şimdiden çalışmalara başladı. Antalya Milli Eğitim Müdürlüğü ise fuar alanının bulunduğu Aksu İlçesi Yeni Dumanlar Mahallesi’ndeki Aksu Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nin Süs Bitkileri Meslek Lisesi olarak dönüştürülmesi yönünde karar alarak Milli Eğitim Bakanlığı'na sundu. Expo 2016’nın düzenleneceği 1080 hektarlık alanın hemen ardında bulunan 230 öğrencili okulda Dış Mekan Bitki, İç Mekan Bitki, Kesme Çiçek, Sebze Yetiştirme, Meyve Yetiştirme, Peyzaj bölümleri bulunacak.

İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay, okulun bulunduğu bölgenin hem örtüaltı tarım hem de kesme çiçek sektörünün çok yaygın olduğu bölge olması ve Expo 2016’nın düzenleneceği alana yakınlığı nedeniyle özellikle belirlendiğini kaydetti. Hedeflerinin örtüaltı tarım ve kesme çiçek sektörlerine eğitimli elemanlar yetiştirmek olduğunu belirten Gülay, Expo 2016 Antalya için de altyapı desteklerinden biri olacağını dile getirdi.

Okul Müdürü Hüseyin Koşargelir, Antalya’nın iklim açısından tarımsal faaliyetlere uygunluğu, süs bitkileri ve kesme çiçek sektöründe Türkiye’nin lider kenti olması nedeniyle Türk tarımına kalifiye elaman yetiştirilmesinin hedeflendiğini söyledi.

Türkiye’nin süs bitkileri ve kesme çiçek sektöründeki lider kenti Antalya için bu alanda bir lisenin kurulmasının çok sevindirici olduğunu belirten Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, sektörde kalifiye eleman sıkıntısı yaşanması nedeniyle ve Antalya’nın Expo 2016 fuarını düzenleyecek olması nedeniyle büyük önem arz ettiğini açıkladı.

Bağdatlıoğlu, lisenin gelişimi ve Expo 2016’nın içinde aktif olarak yer alması için gerekli destekleri sağlayacaklarını da kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2012, 10:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER