Evlerde Saatli Bomba Var!

Sanayi Bakanlığı, evdeki görünmeyen tehlikeye el attı. Bazı tost makinelerinin, elektrikli çay kazanlarının ve gece lambalarının adeta pimi çekilmiş bomba kadar tehlikeli olduğu ortaya çıktı.

Evlerde Saatli Bomba Var!

 

Sanayi Bakanlığı, mutfaklarda kullanılan ev aletleri, yangın söndürme cihazları ve ısıtıcıları incelemeye aldı. Ev kadınlarının şikâyetleri doğrultusunda yapılan incelemelerde bazı tost makinesi, elektrikli çay kazanı, gece lambası ve oda ısıtıcılarının pimi çekilmiş bombalar olduğu ortaya çıktı. Ayrıca 4 farklı markada yangın söndürme cihazı da tehlikeli ürün listesine girdi. Bakanlık, insan yaşamını tehdit eden, 4 yangın söndürme cihazı, yangın çıkarma riski taşıyan 4 oda ısıtıcısı, 1 gece lambası, tost makinesi ve elektrikli çay kazanı hakkında toplatma kararı verdi. 
 
RİSKLİ ÜRÜNLER LİSTESİ 
 
Bu sürede toplam 36 bin 361 farklı marka, model ürün denetlendi. Bunlardan 3 bin 538 ürünün uygunsuz olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle üretici ve dağıtıcılara yaklaşık 1 milyon lira ceza kesildi. Güvensiz bulunan 12 farklı marka, model ürüne toplatma kararı çıktı. Sanayi Bakanı Nihat Ergün, toplatma kararının yüzde 70'inin elektrikli ekipmanlar arasında yer alan oda ısıtıcısı, gaz alarm detektörü, gece lambası, tost makinesi ve çay kazanı ürünleri olduğunu söyledi. Bakan Ergün, tüketicilerin can ve mal güvenliği açısından denetimlerin önemine dikkat çekerek, "Bu denetimler Türk malının imajının yükseltilmesi açısından önemli. Ayrıca ucuz, düşük kaliteli mal ithalatına karşı yerli üreticimizi de korumak istiyoruz" dedi. 
 
SÖNDÜRME CİHAZLARI 
 
Bakan Ergün, yangın söndürme cihazlarına yönelik denetimlerde, işlevini yerine getirmeyen 4 marka ürün hakkında toplatma kararı verdiklerini söyledi. 
 
UYGUNLUK İŞARETİ UYARISI
 
Bakan Ergün, "Tüketiciler ve kullanıcılar satın aldıkları ürünlerin uygunluk belge ve işaretlerinin bulunup bulunmadığını mutlaka kontrol etmeliler. Belgesiz ve uygunluk işareti bulunmayan ürünleri satın almasınlar" uyarısında bulundu. Yapılan denetimlerde, bin asansörden yaklaşık 300'ünün uygunsuz olduğu belirlendi. Uygunsuzluk oranının yüzde 30 olması dikkat çekti.
 
SOKAKTAN ALMAYIN
 
Tüketicinin en çok şikâyet ettiği ürünler arasında asansörler, elektrikli ev aletleri, düdüklü tencere, gaz alarm cihazı, aydınlatma armatürü, sayaçlar, kablolar, tekstil, tartı aletleri, dizüstü bilgisayar gibi ürünler başı çekti. Denetim elemanları, İstanbul, Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere bu ürünlerin üretim ve satışını yapan firmaların yanı sıra ithal ürünleri incelemeye aldı.
Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2013, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER