Evine Giren Genci Öldüren Sanık Tahliye Oldu

Adana’da evine giren ve kendisine tabanca doğrultan 20 yaşındaki Aytekin Akyol’u pompalı tüfekle öldüren 63 yaşındaki Sezai Yakıt ömür boyu hapis cezası istemiyle yargılandığı davanın ilk duruşmasında tahliye edildi.

Evine Giren Genci Öldüren Sanık Tahliye Oldu
Almanya’da yaşayan Sezai Yakıt, merkez Seyhan İlçesi’nin Mıdık Mahallesi’nde oturan akrabalarını ziyarete geldi. Sahibi olduğu bahçeli dubleks villada kalan Yakıt, geçtiğimiz 2 Şubat’ta akşam saatlerinde kapının açıldığını duydu. Daha önce meydana gelen hırsızlık olayları nedeniyle evine hırsız girdiğini düşünen Sezai Yakıt, av tüfeğini aldı. Aşağı inen Sezai Yakıt, hırsızlıktan kaydı bulunan Aytekin Akyol ile karşılaştı. İddiaya göre Aytekin Akyol belindeki tabancayı çıkararak Yakıt’a 2 el ateş etti ancak silah patlamadı. Bunun üzerine Sezai Yakıt av tüfeğiyle Aytekin Akyol’a 2 el ateş ederek öldürdü.
 
TABANCA, ÇALIŞMAYAN KURUSIKI ÇIKTI
 
Sezai Yakıt kardeşini arayarak durumu anlattıktan sonra polisi aradı. Sezai ile kardeşi 38 yaşındaki Hasan Yakıt aralarında konuşarak suçu Hasan Yakıt’ın üstlenmesine karar verdi. Hasan Yakıt ilk ifadesinde olayı kendisinin gerçekleştirdiğini söylerken daha sonra Sezai Yakıt suçunu itiraf etti. Sezai Yakıt tutuklanırken kardeşi Hasan Yakıt ise serbest bırakıldı. Aytekin Akyol’un üzerinden çıkan tabancanın kuru sıkı ve ateşleme iğne mekanizmasının olmadığı tespit edildi.
 
İLK DURUŞMADA TAHLİYE OLDU
 
Sezai Yakıt kasten öldürme suçundan ömür boyu hapis cezası, kardeşi Hasan Yakıt hakkında ise suçu üstlenme suçundan 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle Adana 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde ilk kez hakim karşısına çıktı. Evde bulunduğu sırada kapının açıldığını duyduğunu belirten Yakıt, "Kim o diye aşağı seslendim ancak cevap gelmedi. Ben de hırsız olduğunu düşünerek tüfeği alıp aşağı indim. Merdivenden inip köşeyi dönünce karşımda genci gördüm. Elindeki tabancayı bana doğrultmuştu. Panikledim geri kaçarken elim tetiğe değdi tüfek ateş aldı. Tüfek sesi yankı yapınca onun da bana ateş ettiğini sandım. Geri kaçarken bir el de havaya ateş ettim. Pişmanım" diye savunma yaptı.
 
Tutuksuz sanık Hasan Yakıt ise ağabeyinin kalp ve tansiyon hastası olduğunu belirterek, "Ağabeyimi o halde görünce gelen polislere benim vurduğumu söyledim. Amacım ağabeyimi biraz rahatlatmaktı. Emniyete gidince gerçeği söyledim" dedi.
 
Mahkeme heyeti Sezai Yakıt’ın yurt dışı çıkış yasağı ile birlikte tahliyesine karar verdi. Karara tepki gösteren Aytekin Akyol’un ailesi ve yakınları Sezai Yakıt’a saldırmak istedi. Akyol’un yakınları polis ve jandarma tarafından duruşma salonundan çıkarıldı.
Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2015, 11:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER