Eskişehir'de 'Nevruz Yasaklanamaz' Yürüyüşü

Eskişehir’de yaklaşık 80 kişi ’Newroz Yasaklanamaz’ yazılı pankartı açıp yürüyüş yaptı. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Filiz Koçali, "HDP bu ülkeye barışı da, demokrasiyi de, kardeşliği de getirecektir" dedi.

Eskişehir'de 'Nevruz Yasaklanamaz' Yürüyüşü
Büyükdere Mahallesi Ali Çetinkaya Caddesi’ndeki hacı Bektaşi Veli Vakfı önünde topalanan grup pankart açıp yürüyüşe geçti. Gruptakiler, çeşitli sloganlar atarak yaklaşık 200 metre uzaklıktaki parka kadar yürüdü. HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Filiz Koçali yaptığı konuşmada Nevruz etkinliklerinin yasaklanmasını ileştirdi. Koçali şöyle devam etti:
 
"Nevruz kutlu, barışa müjde olsun. Geçtiğimiz yılki nevruzu, Türkiye’nin her bir noktasında hep beraber nevruz ateşlerini nasıl yaktığımızı düşünün. Ve büyük Diyarbakır nevruzunu düşünün. Sayın Öcalan’dan gelen mektubun hepimizi, bütün Türkiye halklarını nasıl umutlandırdığını, bir de bugünü düşünün. Yani sokaklarda canlı bombaların patladığı, yani illerde, ilçelerde evlerin bombalandığı, gösteri alanlarının gaz bombalarıyla bombalandığı bugünü. Gazetecilerin tutuklandığı, en küçük hak istemini baskıyla zorla bastırıldığı bugünü düşünün. Şimdi artık halklar barış umudundan, demokrasi umudundan giderek uzaklaşıyorlar. Ama biz burada bir kez daha kararlılığımızı haykırıyoruz. Barış bize emanettir, demokrasi bize emanettir. HDP bu ülkeye barışı da, demokrasiyi de, kardeşliği de getirecektir."
 
Yapılan konuşmaların ardından park içerisinde gazete kağıtlarıyla ateş yakıldı. Gruptekiler ateşin etrafında halay çekip oynadı, Filiz Koçali ve bazı kadınlar ateşin üzerinden atladı. TOMA’lı çevik kuvvet polisleri parkın çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. Polislerin uyarısı üzerine gruptakiler bir süre daha halay çektikten sonra dağıldı.
Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2016, 15:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER