Eşek Sütü Bulamayınca Çiftlik Kurdu

Denizli’de yaşayan 41 yaşındaki Özer Öğrenci, astım ve bronşit hastası annesine eşek sütü temin etmekte zorlanınca çareyi kendi çiftliğini kurmakta buldu. Annesinin ihtiyacını karşılayan Öğrenci, ihtiyaç fazlasıyla kanser ve astım bronşit hastaları için eşek sütü satışına başladı.

Eşek Sütü Bulamayınca Çiftlik Kurdu
 
Bir süre kırtasiyecilik yapan Özer Öğrenci, 66 yaşındaki annesi Teslime Öğrenci’nin astım hastalığına eşek sütünün iyi geldiğini öğrendi. Eşek sütünün faydalı olduğuna inanan Öğrenci, günlük tüketilmesi gereken sütü bulmakta zorlanınca çareyi üretmekte buldu. Cankurtaran Mahallesi’nde çiftlik kuran Öğrenci, çevreden talep gelmesi üzerine satın aldığı eşek sayısını 10’a çıkardı. Çiftlikte litresi 80, elden teslimatta 100 liradan eşek sütü satışına başladı.
 
SAĞILDIKTAN KISA SÜRE SONRA TÜKETİLMELİ
 
Günde beş litreye kadar süt üretimi yapıldığını belirten Özer Öğrenci, "Çiftliği annem için kurdum. Annem yıllardır çektiği astım hastalığı nedeniyle ben de bunu araştırdım. Eşek sütünün astım, bronşit hasta kanser hücrelerinin öldürülmesinde etkili olduğunu öğrendim. Bu yüzden çevrede eşek sütü bulmaya çalıştım ancak başarılı olamadım. Çünkü eşek sütünün faydalı olması için sağıldıktan yarım saat sonra çiğ olarak tüketilmesi gerekiyor. Günde 10 eşekten beş kiloya yakın süt çıkıyor. Bir kısmını buradaki sıpalar içiyor. Geri kalanını çiftliğe gelen hastalar içiyor" dedi.
 
Öğrenci eşeklerin çiftlikte doğal ortamlarında beslenip, veteriner kontrolünde bakıldıklarını ifade etti.
 
 
Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2015, 11:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER