'Eşek Arısıyım. Hepinizi Sokacağım'

Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi’nde görev yapan 56 yaşındaki Opr.Dr.Kamil Furtun’u tabancayla ateş ederek öldürdüğü iddiasıyla hakkında müebbet hapis cezası istemiyle dava açılan 29 yaşındaki İsmail Koyun, bugün ilk kez çıktığı hakim karşısında, "Ben insan değilim. Ben kral eşek arısıyım. Kraliçem var, oğullarım var. Hepinizi sokacağım, sokturacağım" dedi. 

'Eşek Arısıyım. Hepinizi Sokacağım'
 
Yaklaşık 6 ay önce Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi’nde görev yapan Opr.Dr. Kamil Furtun, hastane içinde İsmail Koyun’un silahlı saldırısına uğrayıp, vücuduna isabet eden 5 kurşunla hayatını kaybetti. Şüpheli ise polis tarafından olayda kullandığı tabancayla yakalanıp gözaltına alındı. Koyun, İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken, gazetecilere, "Canım sıkıldı. Böyle zevklerim var abi. Hoşuma gitti ondan vurdum. Sormak istediğiniz bir şey var mı? Vatan sağolsun" dedi. Şüpheli, emniyetteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından da çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Bu olayın ardından hastanenin adı da Kamil Furtun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi olarak değiştirildi.
 
Samsun 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde ’Tasarlayarak kamu görevlisini öldürmek’ suçundan müebbet hapis cezası istemiyle hakkında dava açılan evli ve iki çocuk babası İsmail Koyun’un yargılanmasına bugün başlandı. Dr. Furtun’un eşi Dr.Funda Neslihan Furtun da duruşmada hazır bulundu. Davaya Dr. Funda Neslihan Furtun’un iki avukatının yanısıra Samsun Tabip Odası Başkanlığı avukatı, Türk Tabipler Birliği Meslek Konseyi Başkanlığı avukatı ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası avukatı da müdahil olarak katıldı. Avukat istemeyen sanığa, baro tarafından atanan avukat duruşmaya katıldı.
 
Sinop E Tipi Cezaevi’nde yatan İsmail Koyun bugünkü duruşmaya getirilmeyerek, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla ifade verdi. Mahkeme başkanının iddianameyi okumasının ardından sanığa savunmasını yapmasını söyledi. Koyun ilginç savunması ve sözlediği sözlerle herkesi şaşırttı. Sanık Koyun, "Ben insan değilim. Ben kral eşek arısıyım. Kraliçem var. İki oğlum var. Hepinizi sokacağım, sokturacağım" dedi. Mahkeme heyeti bunun üzerine sanığa tekrar ifade verip vermeyeceğini sorduğunda da, "Bir kova bal verirseniz savunmamı yaparım" diye konuştu.  
 
Mahkeme heyeti sanığın bu konuşmalarına kayda geçtikten sonra tekrar ifade verip vermeyeceğini sorduğunda İsmail koyun bu kez, "Hepinizi sokacağım, sokturacağım" ifadesini kullandı. 
 
Mahkeme heyeti sanığa savcılıkta ve nöbetçi mahkemede verdiği ifadeleri okuyup, tekrar ifade verip vermeyeceğini sorduğunda da "Ben deli değilim. Şizofren hastası değilim" şeklinde konuştu. Bunun üzerine mahkeme heyeti sanığa son kez, "Niye savunma yapmıyorsun, mantıksız konuşuyorsun" diye sorduğunda, "Bilmiyorum" şeklinde cevap verdi. 
 
Sanık ifadelerinin ardından mahkeme heyetine ifade veren Dr.Kamil Furtun’un eşi Dr.Funda Neslihan Furtun, "Ben olayı görmedim. Çocuklarım ve kendi adıma şikayetçiyim. Cezalandırılmasını istiyorum" dedi. Mahkemede ifade veren 7 tanıktan birisi olan Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Yıldız Pekşen ise, "Olay günü öğrencim olan Kamil Furtun ile birlikte hastanedeydim. Başhekimin odasından kolkola çıkıp koridorda yürümeye başladık. Daha sonra sanık elinde silahla karşımıza çıktı. Kamil Furtun, ’Abla sen karışma, ben hallederim’ diyerek eliyle beni kenara itti. Daha sonra sanık tabancayla bir el ateş etti. Kamil sarsıldı ve yan odaya girdi. Peşinden giden sanık yerde yatan Kamil Furtun’a ateş etmeye devam etti. Bağırdım, yardım istedim. Herkes çil yavrusu gibi dağıldı" diye konuştu.
 
İMAM: BÜYÜK BİRİSİNİ GÖTÜRECEĞİNİ SÖYLEDİ
 
Duruşmaya tanık olarak davet edilen hastanenin imamı Ahmet Yüksel de sanığın bir ara kantinde çalıştığını söyleyip, "Sanık bana karşı çok saygılı biriydi. Arada yanıma gelip ’Hastane beni işe almıyor. Büyük birisini götüreceğim’ derdi. Ancak ben ciddiye almadım. Benimle konuştuğu zaman rahatladığını söylerdi" dedi.
 
HEMŞİRE: DOKTOR FURTUN MUAYENESİNİ YAPTI
 
Dr. Kamil Furtun’un poliklinik sekreteri Selin Rendam Çandal ise, "Rahmetli 27 Mayıs günü bana İsmail koyun’un geleceğini, tomografısini istedi. Ertesi sabah İsmail Koyun geldi, doktor bey muayenesini yaptırdı. Şahsın zaman zaman hastane kantinine takıldığını biliyorum. 28 Mayıs sabahı İsmail gelip doktoru sordu. Ameliyatta olduğunu söyledim. Aynı gün öğleden sonra yine gelip sordu bende ameliyatta olduğunu söyledim. Hiç şüphelenmedim" dedi.
 
Mahkemeye tanık olarak çağırılan sanık İsmail Koyun’un eşi G.K. mahkeme salonuna gelip tanık kürsüsüne çıktığında mahkeme heyeti tanıklık yapmama hakkı olduğunu söyledi. Bunun üzerine G.K. tanıklık yapmayacağını söyledikten sonra mahkeme salonundan çıkarıldı.
 
SANIK: BANA BİR KUTU BAL VERİN
 
Tanık ifadelerini tamamlayan mahkeme heyeti sanığa ’Tasarlayarak kamu görevlisini öldürmek’ suçunu işlediği iddasıyla ek savunma hakkı verdi. Sanık, "Bana bir kutu bal verin. Hepinizi sokacağım, oğullarıma da sokturacağım" diye konuştu. 
 
’SAĞLIKTA ŞİDDET SONA ERSİN’ PANKARTI
 
İfadeleri tamamlayan mahkeme heyeti tutuklu sanığın tutukluluk halinin devamına ve dinlenmeyen tanıkların ifadesinin alınması için duruşmayı ileri bir tarihe erteledi. Öte yandan duruşma öncesi adliye önünde bir araya gelen Türk Tabipleri Birliği, Türk Diş Hekimleri Birliği, Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası, Türk Hemşireler Derneği, Ebeler Derneği, Türk Psigoloklar Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği, Türk Medikal Radyoteknoloji Derneği ve Tüm Radyoloji Teknisyenleri ve Teknikerleri Derneği üyeleri "Dr.Kamil Furtun Ölümsüzdür, sağlıkta şiddet sona ersin" yazılı pankart açtı. 
 
Duruşmayı müdahil olarak takip eden Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Başkanı Beyazıt İlhan, ise duruşma sonrası Kamil Furtun cinayetinde ciddi bir ihmal olduğunu, bu olayda ihmali bulunan hastane yöneticilerinin ve idarecilerin cezalandırılmamış, tersine hastane çalışanlarına yönelik soruşturma yürütülüyor olmasının utanç verici bir durum olduğunu söyledi. 
 
 
Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2015, 15:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER