Ermenilerin Şehit Ettiği 183 Kişi Anıldı

Kars’ın Arpaçay İlçesinin Büyük Çatma Köyü’nde, 1915-1918 yıllarında Ermeni Taşnak çeteleri tarafından katledilen, çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 183 şehit, anıldı. Anıt önünde toplanan torunları ataları için dua etti. 

Ermenilerin Şehit Ettiği 183 Kişi Anıldı
 
Arpaçay’a bağlı Büyük Çatma Köyü’nde Ermeni çeteleri tarafından öldürülen 183 şehidin anısını yaşatmak için geçen yıl yaptırılan şehitlik bu günlerde ziyaretçi akınına uğruyor. Köy muhtarı İbrahim Birdal, "Atalarımızın nelerle karşılaştıklarını öğrenmeliyiz ki vatanı, bayrağı savunmadığımızda sonumuzun ne olacağını bilmeliyiz. Ermeniler Rusların, Fransızların o günün etkin devletlerinin sözlerine kanarak Türkiye’ye ve Türk halkına ihanet etmişlerdir. Tarihçiler Ermenilerin çok büyük katliamlar yaptığını belgelerle ortaya koyuyor. Ermeniler Doğu Anadolu Bölgesi’nde savunmasız Türkleri ambar ya da ahırlara doldurarak katletmiştir. O katliamlarda biri de köyümüzde yaşanmıştır. 2010 yılında Kafkas Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü ve Kars Müze Müdürlüğü’nce kazı yapıldı. O yıllarda samanlık olarak kullanılan Mülazim Turan’a ait evin bahçesindeki 90 metrekarelik alanda Müslüman Türklere ait toplu mezar ortaya çıkarıldı. Burada çoğu çocuk, kadın ve yaşlı 183 kişinin şehit edildiği tespit edildi" diye konuştu.
 
Arpaçay Kaymakamlığı tarafından geçtiğimiz yıl yaptırılan anıtta sık sık bir araya gelen köy halkı atalarına dua edip, büyüklerinden duydukları Ermeni zulmünü, çocukları ve torunlarına anlatıyor. Şehitliğe her geldiklerinde duygulandıklarını ifade eden Muhtar Birdal, "Torunları olarak ecdadımıza dua ediyoruz. Biz her yıl 25 Nisan’ı şehitlerimizi anma günü olarak belirledik" dedi.
Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2015, 11:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER