'Erdoğan Kriz Haline Geldi'

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, HSYK tarafından MİT’e dinleme yetkisi veren mahkeme görevlendirmesini eleştirerek, “Milli İstihbarat Teşkilatı’nın tek tek vatandaşın üzerine gönderilmesi bir hafiye devlet anlayışıdır. Devletin vatandaşını istihbarat örgütü tarafından yakın denetime almasıdır. Hangi rejim kendi merkezi, milli istihbarat örgütünü vatandaşın üzerine salarsa biliniz ki, o rejim demokratik değil vatandaşından korkan, baskı bir rejimdir''dedi.

'Erdoğan Kriz Haline Geldi'
Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Edirne Barosu’nda meslekte 40 yılını doldurmuş avukatlar için düzenlenecek olan ödül törenine katılmak için kente geldi. Edirne Belediye Başkanı CHP’li Recep Gürkan’ı makamında ziyaret eden Feyzioğlu, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), MİT’in talebi üzerine istihbari dinlemelerle ilgili gerekli izinleri vermesi için Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ni görevlendirdiğinin sorulması üzerine ‘hafiye devlet’ benzetmesi yaparak, “HSYK da bu kanun hükmünün gereği olarak bir ismi orada belirliyor. Yani Türkiye’nin bir bütün hakimleri güvenilmez ama oradaki bir hakim güvenilir. Bu süper, süper bir hakim, mega hakim. Düşünebiliyor musunuz? Türkiye’deki tüm iletişimini denetleyecek ve oradan geçecek. Milli İstihbarat Teşkilatı’nın tek tek vatandaşın üzerine gönderildiği bir hafiye devlet anlayışıdır. Devlet vatandaşını istihbarat örgütü tarafından yakın denetime almasıdır. Hangi rejim kendi merkezi, milli istihbarat örgütünü vatandaşın üzerine salarsa biliniz ki, o rejim demokratik değil vatandaşından korkan, baskı bir rejimdir”
 
“ERDOĞAN KRİZ HALİNE GELDİ”
 
TBB Başkanı Feyzioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın toplu açılış törenleriyle yaptığı mitinglerle ilgili olarak, “Sayın Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı seçildi, halk oylamasıyla fakat kendini, fiili değişmez tek başbakan ve partisinin lideri olarak görüyor. Bugün sadece cumhurbaşkanının isteklerini ve o istekleri sonuna kadar alkışlamakla görevli bir halka vardır. Bu sadece benim şikayetim değildir, bu şu an fiili olarak bırakmadığı kendi partisi içindeki kişilerin de zaman zaman basına yaptığı açıklamalardır. Bizde bunu basından okuyup takip ediyoruz. Cumhurbaşkanı anayasayı zorlayarak, sistemi zorlayarak olmayan bir yetkiyi sahiplenmek suretiyle devlet krizi yaratmaktadır. Devlet krizlerini çözmekle yükümlü olan cumhurbaşkanının kendisi bizatihi bir kriz haline gelmiştir. Bunun zararlarını görmeye başladık. İlerde Allah muhafaza daha da fazla göreceğiz” dedi.
 
Ziyaretinin ardından Edirne Barosu’na geçen Feyzioğlu, mesleğinde 40’ıncı yılını dolduran avukatların plaket törenine katıldı.
Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2015, 12:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER