Erdoğan: 'Cudi Dağları'nda çatışma devam ediyor'

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ”şu anda Cudi Dağları’nda güvenlik güçleriyle teröristler arasında çatışma devam ediyor” dedi.

Erdoğan: 'Cudi Dağları'nda çatışma devam ediyor'

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan erken Nevruz kutlamalarında yaşanan olaylara ve devletin izin vermemesine yönelik eleştirilere “Terörist liderlerinden bir tanesinin ‘kan gölüne çevireceğiz’ diye yaptığı açıklamayı duymuyor musunuz? Kulağınız var sağır mısınız? Şurada Pazar günü yapılanları görmediniz mi?” sözleriyle tepki gösterdi.
 
Afganistan’da şehit olan askerlerin cenazeleri nedeniyle bugüne ertelenen TBMM’deki partisinin grubunda konuşan Başbakan Erdoğan, ilk olarak Nevruz nedeniyle yapılan kanunsuz gösterilere değindi. "Dün bu gösterilerde güvenlik kuvvetlerine açılan ateş sonucu, Yüksekova’da 3 Cizre’de iki polisimiz yaralandı. Ne yazık ki Ahmet Toprak isimli polis kardeşimiz şehit oldu" diyen Erdoğan şöyle devam etti:
 
"Efendim neden işte Pazar günü talep edilen bu törenlere müsaade edilmedi, neden işte bu üç gün dört gün olsun müsaadesi verilmedi. Hatta hatta kenar köşelerine kadar yansıtan beyefendilere de sesleniyorum. Sizlerin alamadığınız haberleri niçin bizim alabileceğimizi düşünmüyorsunuz? Bizi ister istemez daha temkinli hareket etmeye sevk etmektedir. İşte terörist liderlerinden bir tanesinin ‘kan gölüne çevireceğiz’ diye yaptığı açıklamayı duymuyor musunuz? Kulağınız var sağır mısınız? Şurada Pazar günü yapılanları görmediniz mi? Huzurlu bir ülkeyi, huzursuz bir ülke haline çevirme gayreti içinde olanlarla beraber ne zamana kadar hareket edeceksiniz? Beyefendiler tabii ki köşelerinizde rahatsınız. Çünkü size dağdan davet geliyor, adadan davet geliyor. Bundan dolayı mı bu yazıları yazıyorsunuz? Münasebetleriniz gayet güzel maşallah. Kaynağınız burası demek ki. Kusura bakmasınlar bizler bir devlet olarak bir hükümet olarak halkımızın hukuku huzuru refahı için atılması gereken adımlar neyse bunları atmaya devam edeceğiz.”
 
Afganistan’dan şehit haberi geldiğinde bizzat Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel’den bilgi aldığını söyleyen Başbakan Erdoğan, “Afganistan’daki acı hadiselerin, Çanakkale Deniz Zaferi’nin hemen öncesinde vuku bulması manidardı. Bu vesileyle Çanakkale şehitlerimizi, tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle yad ediyorum” dedi.
 
-ŞEHİT CENAZELERİNİN PROVOKASYONU-
 
Şehitlerine sahip çıkan, onlara hürmet gösteren milletlerin ayakta kalabileceğinin altını çizen Başbakan Erdoğan şehit cenazelerinin provake edilmesi konusunda da şunları söyledi:
 
“Her karışı şehit kanıyla sulanmış, her ailenin geçmişinde bir şehit olduğu bu ülkede şehitlerin emanetlerine sahip çıkmak hepimizin boynunun borcudur. Bugün burada bir müjdeyi sizlerle paylaşacağım. Şehit yakınlarının acılarını biraz olsun azaltmak için, şehitlerimizden bize kalan kutsal emanetin yüzünü biraz olsun güldürmek için bazı düzenlemeleri hayata geçiriyoruz.
 
Burada çok önemli bir hususa da değinmek istiyorum. Her ülkenin her milletin son derece hassas olduğu değerleri var. Şehitlerimiz mukaddes değerlerimizdir. Şehitlerimiz günlük çekişmelerin, gündelik siyaset dilinin malzemesi olmayacak kadar azizdir, mübarektir, kutsaldır. Biz bu hissiyatımızı hemen her fırsatta ifade ettik. Şehitlerimizin istismar edilmemesi için herkesin vicdanlı davranması gerektiğini ifade ettik. Hele hele başında milliyetçi adı bulunan partinin, şehit cenazelerinin siyasi protestoya dönüştürülmesini, şehitlerimizin aziz hatırası adına son derece çirkin sorumsuz edep ve adap dışı bir davranış olduğunu defalarca söyledik.
 
Daha Afganistan’dan şehitlerimiz gelmeden, onların üzerinden rant devşirmeye çalışmak milli manevi hiçbir değerle bağdaşmadığı gibi bu sorumsuz açıklamaları yapanları bir kez daha küçültmüş. Bir kere burada şunu açık açık ifade etmek durumundayım. Bizim sınırlarımız dışında görev yapan askerlerimiz, ülkemizin de milletimizin de gururudur. Bu askerler, bu birlikler görev yaptıkları ülkelerde, büyük bir ülkeyi, tarihi şanla şerefle temsil ediyorlar.
 
Afganistan’da ne işimiz var diyenler. Somali’de, Kosova’da Bosna’da Türk askerinin ne işi var diyenler. Ufukları hep söyledim ya, Sivas’ın ötesine, İstanbul’un ötesine gidemeyenlerdir.”
 
Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2012, 14:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER