Engellilerden Örnek Tiyatro Gösterisi

İşitme engelli öğrenciler, Türkiye'de ilk kez Antalya'da düzenlenen Ulusal İşitme Engelliler Tiyatro Festivali'nde hünerlerini sergiledi. Hayatlarında ilk kez sahneye çıkma imkanı bulan öğrenciler, performanslarıyla büyük alkış aldı.

Engellilerden Örnek Tiyatro Gösterisi

Antalya'da Kepez Belediyesi tarafından bu yıl ilki gerçekleştirilen Ulusal İşitme Engelliler Tiyatro Festivali, Kepez Erdem Bayazıt Kültür Merkezi'nde düzenlenen törenle başladı. Törene Kepez Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Kepez Belediye Başkanı AK Parti'li Hakan Tütüncü, davetliler ve işitme engelli öğrenciler katıldı. İşitme engellilerin de eşlik ettiği saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından konuşan Başkan Hakan Tütüncü, 'Engeller Sevgiyle Aşılır' sloganından hareket ederek böyle bir tiyatro festivali düzenlediklerini anlattı. Tütüncü'nün konuşmasının çevirisini, çevirmen öğretmen Mustafa Sulubulut işaret diliyle yaptı.

Konuşmaların ardından Antalya Kepez İşitme Engelliler İlköğretim Okulu öğrencileri halk oyunları gösterisi ile festivalin açılışı gerçekleştirdi. Festivalin ilk oyununu ise Bursa Nilüfer Duyum İşitme Engelliler İlköğretim Okulu öğrencileri sahneledi. Ailesinin sözünü dinlemeyen, kendini beğenmiş ve bu nedenle arkadaşları tarafından dışlanmış bir balığın maceralarını içeren 25 dakikalık 'Şımarık İspanyol Balık' adlı oyunda, öğrencilerin sergilediği performans büyük alkış aldı.

Bursa Nilüfer Duyum İşitme Engelliler İlköğretim Okulu sınıf öğretmeni Aslı Eren, diğer çocuklardan daha uzun süre çalıştıkları oyunu, devlet tiyatrolarından emekli oyuncular İbrahim ve Hayal Şahin'in desteğiyle sahneye koyabildiklerini söyledi. Bu oyun için çocukların 1 ay boyunca çalıştığını kaydeden Aslı Eren, "Kostümlerini kendimiz tasarladık ve diktik. Tiyatro sırasında daha çok işaretle anlaştılar. Çok fazla tekrar durumunda kaldık ve bunun sonunda da bu oyunu çıkardık" dedi.

Kepez Belediyesi tarafından düzenlenen 1. Ulusal İşitme Engelliler Tiyatro Festivali'nde, Antalya, Bursa, Eskişehir ve İstanbul'daki 4 okuldan 80 öğrenci hünerlerini sergileyecek. Festivalin kapanışı ise 17 Mayıs'ta Kepez İşitme Engelliler İlköğretim Okulu öğrencilerinin sahneleyeceği oyunla son bulacak.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2012, 19:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER