Engelli ve Anneleri Sporda

Avcılar’da engellilerin de spor yapmaları ve sosyalleşebilmesi amacıyla başlatılan ‘Engelsiz Spor Günleri’ renkli görüntülere sahne oldu.

Engelli ve Anneleri Sporda
Engellilerin spor yapamadıkları ve sosyal etkinliklerde yeterince bulunamadıkları göz önüne alınarak Avcılar Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Avcılar Belediyesi tarafından ’Engelsiz Spor Günleri Projesi’ hazırlandı.
 
Proje ile evlerinden tek tek anneleri ile birlikte midibüsle alınan engelliler Firuzköy Mahallesi’ndeki Avcılar Belediyesi Firuzköy Spor Kompleksi’ne getiririliyor. Anneleri ile spor kompleksine getirilen bedensel, işitme, zihinsel ve otistik engelli engellilere, buradaki eğitmenler tarafından yaklaşık 2 saat spor yaptırılıyor. Yetişkin olmalarına rağmen, ihtiyaçlarını tek başlarına karşılayamayan, toplum içine çıkamadıkları için sosyalleşemeyen engellilerin anneleri de bu süreyi spor yaparak değerlendirmeye çalışıyor. Yıldız İnan, engelli kızının spor tesisine gelince çok mutlu olduğunu, onun sayesinde kendisinin de stres atabildiğini belirterek, "Bunun haftada 1 gün değil 2-3 gün olmasını istiyoruz. Kızım buraya geleceği günün akşamından çantasını hazırlıyor. Burada çok mutlu oluyor” dedi.
 
Zihinsel engelli, davranış bozukluğu olan 28 yaşında oğlu bulunan Hülya Uçman da, "Oğlum buraya gelmek için sabırsızlanıyor. Burası çok hoşuna gidiyor. Ben de onun adına seviniyorum. Onlar sayesinde biz de spor yapabiliyoruz. Hem bizim için hem onlar için hocalarla arkadaş gibi oldular” diye konuştu.
 
Engelliler en fazla yürüyüş bandını kullanmak veya pedal çevirmekten hoşlanırken, kendisinin görüntülendiğini gören engellilerden birinin, DHA mikrofonunu alarak ‘Ankara’nın Bağları’ ve Tarkan’ın ‘Şıkıdım’ şarkılarını söylemeye çalışması gülümsemelere neden oldu. Belediye Spor İşleri Müdürü Yener Şayir, Kent Konseyi ve Belediye Başkanı Handan Toprak Benli ile birlikte gerçekleştirdikleri bu proje kapsamında, engellilerin spor yapmasını ve sosyalleşebilmesi için olanak yaratmaya çalıştıklarını söyledi. Şayir, bilim insanlarının da görüşünü alarak hangi sporların hangi engel grubuna önerildiğini belirleyerek çalışmaları bu yönde sürdüreceklerini söyledi.
Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2016, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER