Engelli Samet'in Büyük Başarısı

Samsun’da yaşayan Serebral Palsi (SP) hastası 21 yaşındaki Samet Sağlık, spor yaparak hayata tutundu. Kendisi gibi engelli olan kişilere seslenen genç, "Sakın yapamam diye korkmayın ve asla pes etmeyin" dedi.

Engelli Samet'in Büyük Başarısı
 
Samsun’un Atakum İlçesi Yenimahalle’de oturan SP hastası Samet Sağlık, spor yaparak  hayata tutundu ve  kendisi gibi engelli olan diğer insanlara örnek oldu. 7 aylık dünyaya gelen ve doğduktan sonra 2 kez sarılık geçiren Samet Sağlık’a, daha sonra yapılan teşhislerin ardından SP teşhisi konuldu. 1 yaşından sonra fizik tedavi, biyoenerji ve birçok tedavi uygulanan Samet  Sağlık, Çanakkale’de liseyi bitirdikten sonra ailesiyle birlikte Samsun’a yerleşti. Lisede spor yapmaya başlayan ve son 1 yıldır da evde kendi imkanları ile fitnes çalışan genç, sadece kendisine değil, diğer engelli kişilere de örnek olmayı amaçlıyor.
 
’SPOR ÖZGÜVEN VERDİ’
 
SP hastalarının bazılarında bütün bölgelerde gerileme ve istemsiz kasılmalar olabildiğini söyleyen Samet Sağlık şunları söyledi:
 
"Bir engelli olarak fitnes ve yoga sistemi gibi sporlarla uğraşıyorum. Bu sporları istekli ve severek yapıyorum. Çünkü bunlar bana özgüven verdi ve güç oluştu. Fiziksel görüntüm değişti. Engelli arkadaşlara tavsiyem sadece ilk önce kendinize bir bakın, ne yapabiliyorum diye. Sonra o yolda ilerleyin. Sevdiğiniz şeyleri yapın. Sakın yapamam diye korkmayın. Tabi bu biraz da ailelerden de kaynaklanabiliyor. Anne ve babalar, lütfen çocuğunuzu engellemeyin. Çünkü o sevdiği şeyleri yapmazsa hayatı güçsüz ve mutsuz geçebilir. Eğer o sevdiği şeyleri yaparsa güçlü, mutlu ve özgüveni gelebilir. Engelli arkadaşlarıma verebileceğim en önemli mesaj, asla pes etmemeleri."
 
 
Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2015, 11:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER