Engelli Çocuklar İçin Atla Terapi

Bursa’nın merkez Osmangazi Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar Doğal Yaşam ve Tedavi Merkezi’nde, engelli çocuklar için atlı tedavi programı uygulanıyor. Yenigün Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde eğitim gören 30 öğrenciye haftada 2 gün atla terapiye alınıyor.

Engelli Çocuklar İçin Atla Terapi
Osmangazi Belediyesi tarafından 5 yıldan bu yana sürdürülen ve yoğun ilgi gören at biniş programları, engellilerin özgüven kazanmalarına yardımcı oluyor. Özel olarak seçilip yetiştirilmiş atların kullanıldığı terapi programında engelli çocuklar haftada 3 gün, 10 dakikalık periyotlarla ata binerek terapi alıyor. Atla terapi ve biniş eğitim programına katılan çocuklar, özellikle sosyalleşme konusunda önemli gelişim gösteriyor. Yeni Gün Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Rehber Öğretmeni Fatih Balsar, şöyle dedi:
 
"Hayvanlarla etkileşime geçmeleri, çocuklarımıza sosyal aktivite anlamında önemli katkılar sağlıyor. Sadece tek başlarına bağımsız birey olabilmelerini sağlamak amacıyla bu tür etkinliklere önem veriyoruz. Baktığımızda hayvanlarla bir bağ kurduklarını fark ediyoruz. Daha önce ata binmemiş, hiç yaklaşmamış öğrencilerimizin mutluluğu bir hafta bile sürebiliyor."
 
Osmangazi Belediyesi Sahipsiz Hayvanlar ve Doğal Yaşam Merkezi’ne yapılan atla terapi programının engelli çocukların duygusal, zihinsel ve fiziksel gelişimlerine yardımcı olması için alternatif ve tamamlayıcı bir tedavi yöntemi olduğunu ifade eden Balsar, şöyle konuştu:
 
"Otizimli, down sendromlu, hafif düzey görme, zihinsel ve bedensel engelli 30 öğrencimiz, haftanın üç günü atla terapi alıyor. Eğitimlerimiz beş gurup halinde gerçekleştiriliyor. Sahipsiz Hayvanlar ve Doğal Yaşam Merkezi ile irtibata geçtiğimizde bizi hemen atla terapi eğitimlerine dahil ettiler. Osmangazi Belediyesine bu tür faaliyetlerinden dolayı çok teşekkür ediyorum."
Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2016, 13:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER