Elvan'ı Anan 24 Kişiye Dava Açıldı

İstanbul’da Gezi Parkı eylemlerinde yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın ölüm yıldönümünde, İzmir’deki anma eylemlerine katılan 24 kişi hakkında ’Toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanuna muhalefet’ suçundan 1 ile 3 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açıldı.

Elvan'ı Anan 24 Kişiye Dava Açıldı
 
Cumhuriyet Savcısı Cevdet Aydemir’in hazırladığı iddianamede, 13 Mart 2014 günü Cumhuriyet Bulvarında düzenlenen eylemde polisin 400 kişilik eylemci grubun, Konak Meydanına geçişine izin vermemesi üzerine, bazı eylemcilerin yolu çöp bidonlarıyla trafiğe kapatarak polise taş, şişe ve bilye attıkları, polis araçlarına zarar verdikleri, dağılma anonsuna rağmen dağılmadıkları ve bazı eylemcilerin gözaltına alındığı belirtildi. Savcı Aydemir, aynı grubun akşam saat 22.30 sıralarında Fransız Kültür Merkezi önünde yine eylem yapmak istedikleri ve her iki olaya katılan toplam 24 kişinin gözaltına alınıp, haklarında işlem yapıldığını kaydetti. İddianamede, "Toplanan deliller ve tüm dosya kapsamından, şüphelilerin trafiği kapatarak ve kolluk uyarılarına rağmen gösteriye devam ettiklerindenş, şuphelilerin ’2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet’ suçunu işledikleri anlaşılmaktadır" denildi.
 
1-3 YIL HAPİS İSTEDİ
 
Savcı süpheliler Sezir A., Çetin Y., Mehmet Ö., Sinan D., Özkan Y., Emrah Y., Orhan T., Salih Y., Gülnaz T., Mertcan T., Taylan U., Ekin S., Mahmut K., Yener D., Yıldız A., Özlem B., Ali Y., Onur Y., Doğancan D., Can Berk A., Pelin G., Atakan P., Baran K. ve Emre A. hakkında 1 ile 3 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmaları için asliye ceza mahkemesinde dava açtı.
 
24 kişi önümüzdeki günlerde hakim önüne çıkacak.
 
 
Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2015, 15:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER