Dünyanın İlk Meclis Binası Ziyarete Açılıyor

Antalya'da Patara Antik Kenti'ndeki dünyanın ilk demokratik meclisi olarak kabul edilen ve kullanım hakkı TBMM'de bulunan Likya Birliği Meclis Binası, TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in katılımıyla düzenlenecek törenle Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilerek ziyarete açılacak.

Dünyanın İlk Meclis Binası Ziyarete Açılıyor

Kaş İlçesi yakınlarındaki Patara Antik Kenti’nde bulunan Likya Birliği Meclisi Binası, 1991 yılında dönemin Patara Kazıları Başkanı Prof. Dr. Fahri Işık tarafından keşfedildi. 2000-2006 yıları arasında Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Taner Korkut tarafından gün ışığına çıkarıldı. Likya Birliği Meclisi Binası, 2008 yılında dönemin TBMM Başkanı Köksal Toptan ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın katıldığı törende yapılan protokolle, TBMM'ye devredildi.

TBMM, antik yapının kültür dünyasına kazandırılması için 2009 yılında restorasyon projesi hazırlattı. Nisan 2010'da AÜ Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr. Havva İşkan Işık başkanlığında yürütülen restorasyon çalışmaları, 31 Ocak 2012'de bitirildi.

TBMM Başkanlığı, baştan sona yenilenen antik yapıyı yeniden Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devretmeye karar verdi. Likya Birliği Meclisi Binası, 20 Mayıs'ta Patara Antik Kenti'nde TBMM Başkanı Cemil Çiçek ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın katılacağı törenle, Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilecek. Ziyarete kapalı olan antik bina, kültür ve turizm dünyasına kazandırılacak.

Güncelleme Tarihi: 15 Mayıs 2012, 10:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER