Doktorun Öldürülmesini Kınadı

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı ve AK Parti Adana Milletvekili Prof. Dr. Necdet Ünüvar, Samsun’da Dr. Kamil Furtun’un görevi başında öldürülmesini kınadı.

Doktorun Öldürülmesini Kınadı
Doğu Akdeniz Bölgesi’ndeki Adana, Mersin, Hatay ve Osmaniye’de görevli Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) ile Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) ve Türk Kızılayı Adana Şubesi personeli 3 gün süren, ’UMKE Tatbikatı’ gerçekleştirdi. Tatbikata katılanlar için Adana İl Sağlık Müdürlüğü İkmal ve Teknik Destek Birimi’nde düzenlenen sertifika töreninde konuşan Prof. Dr. Necdet Ünüvar, sağlık çalışanlarına yönelik şiddete tepki gösterdi.
 
’SAĞLIKÇILARA ŞİDDET 16 KAT FAZLA’
 
Öldürülen Dr. Kamil Furtun’un ailesine ve yakınlarına başsağlığı dileyen Necdet Ünüvar, şöyle konuştu:
 
"Sağlık çalışanları mesai kavramı tanımaksızın gece gündüz fedakarca hizmet eden kişiler. Onlara yapılan saldırıyı, toplum adına ve sağlık çalışanı olarak da şiddetle kınıyorum. Bunu asla içime sindiremiyorum. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet diğer sektörlere göre 16 kat daha fazla. Saldıranlar sadece saldırdığı kişiyi yaralamış, onu sağlık hizmetinden alıkoymuş olmuyor. Onu verme potansiyeli olan sağlık hizmetini engellemiş oluyor. Dolayısıyla hem dünyada hem ahrette çok ciddi bir vebal altına girmiş oluyor. Biz hükümet ve devlet olarak sağlık çalışanlarına şiddeti azaltmak önlemek adına pek çok tedbiri hayata geçirdik. Örneğin sağlık çalışanına bir fiziki veya sözlü şiddet olduğu zaman bunu yapan kişi tutuklu yargılanıyor. Bu konuda hakim ve savcılarımız umarım birazcık daha duyarlı şekilde davranır. Çoğu öyle davranıyor ama bazen kanunun gereği olan hususların tam yerine getirilemediğini zaman zaman görüyoruz. Dolayısıyla bundan sonraki aşamalarda biz sağlık çalışanlarına şiddeti önlemek adına yapılması gerekiyorsa onları yeniden masaya yatırıp tekrardan değerlendireceğiz ve bu nevi bizi derinden sarsan hadiselerin yaşanmaması için elimizden gelen gayreti sarf edeceğiz."
Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2015, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER