Diyarbakır'da Hdp Mitinginde Patlama

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin düzenlediği ve patlamanın meydana geldiği mitingin iptal etmesinin ardından HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde toplanan kalabalığa parti otübüsü üzerinden konuştu.

Konuşmasına dua ederek başlayan Demirtaş, şunları söyledi: "Bu zor günlerden elbet el ele omuz omuza verip çıkmayı başaracağız. Nasıl çelikten bir disiplin olduğumuzu, nasıl çelikten bir yürek olduğumuzu göstermemiz gerektiği zamanlardır. Elbet bu yürüyüşü durdurmak isteyeceklerdir. Her yerde yapmaya çalıştılar. Her yerde bizi can evimizden vurmaya çalıştılar. Fakat bizim ihtiyacımız olan şey barıştır, barış. Biz inadına ne yapmaya çalışırlarsa çalışsınlar inadına bu ülkede barışı sağlayacağız. O barış bu ülkeye gelecek. Ve onu sizler sağlayacaksınız. Bakın bugün patlamanın olduğu saatten bu yana Türkiye’nin dört bir yanından Karadeniz’den, Ege, Akdeniz, Orta Anadolu hiç tanımadığımız insanlar bizi arıyorlar. Saatlerdir arıyorlar, yüreğimiz dualarımız sizinle diyorlar. Budur işte geçemedikleri budur kırmaya, yok etmeye çalıştıkları duygu budur işte. Bundan emin olun Türkiye’de bulunan bütün insanlığın insanları yüreği barış için atan herkesin gönlü duaları bizlerledir. İstiyorlar ki, bugün bu provokasyonlarla sokaklarda kaos ortaya çıksın. Ortaya çıkacak kaosu HDP’ye mal etmek istiyorlar. Defalarca bu oyunları oynadılar, biz bu kirli oyunlara yabancı değiliz."
 
Demirtaş, toplanan kalabalıktan partinin yaptığı açıklamalar dışında hiç bir açıklamamaya tenezzül etmemelerini isteyerek, şöyle dedi: "Bizler örgütlü bir halkız, ciddi bir partiyiz, ciddi bir seçimi destekliyoruz. Ve seçim sonucunda ortaya çıkaracağız, zafer Türkiye’ye nefes aldıracaktır. O nefesi Türkiye’ye aldırmak istemiyorlar. Size nefes aldırmak istemiyorlar, buna izin vermeyin. Bu meydandan birazdan dağılacağız. Diyarbakır’ın her köşesinde, her mahallesinde her sokağında aynı sabır ve sükunetle, çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Zannetmesinler ki, HDP bu tür küçük oyunlara ve tezgahlara düşecek bir partidir. Partimizin ve halkımızın iradesinin büyüklüğünü göstereceğimiz dakikalardır. Alanda gösterdiğiniz sağduyu, disiplin çok daha büyük bir faciayı önledi. Siz disiplinli, olduğunuz için başaramadılar. Siz sağduyulu olduğunuz için başaramadılar. Orada, İstasyon Meydanı’nda da yüz binlerce insan, küçük bebek, çocuk, yaşlı izdihamla birbirlerini ezsin istediler. Kaos önce Diyarbakır’a sonra şehirlere yayılsın istediler. Ama sabırlı olma dışında elimizde başka bir çare yok. Başarmak zorundayız."
 
KİMİN TEKELİNE ÇOMAK SOKTUĞUMUZU BİLİYORDUK
 
Patlamayla ilgili incelemelerin yapıldığını belirten Demirtaş, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Arkasında kimler var? Ne var? Ortaya çıksın istiyoruz. İnşallah arkasındaki güçler ortaya çıkar. Biz şu, bu yaptı demiyoruz, ama bunun bir saldırı olduğu netleşirse, bu saldırının kimler tarafından ortaya çıkarılacağı tatmin edici bir şekilde açıklanırsa sadece biz değil Türkiye’nin önü açılır. Bu tür olayların faili meçhul kalmaması lazım. Bu tür işlerin üstünün örtülmemesi lazım. Bizde takipçisi olacağız. Önümüzdeki günlerde hem seçim öncesi, hem de seçim sonrası nasıl görkemli bir disiplin sergilediğimizi ortaya koyacağız. Emin olun doğru ve haklı yoldayız. Meşru bir davamız var. İnsanlık mücadelesi için alanlardayız. Sadece kendimiz için değil bütün Türkiye’ye rahat bir nefes aldırmak için bir aradayız. Bunun sonuçları elbette birilerini rahatsız ediyor ve edecek. Başından beri biliyorduk. Fakat bu böyledir, bizler yola çıkarken, nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya olduğumuzu biliyorduk. Kimin tekerine çomak soktuğumuzu biliyorduk. Bizler kirli oyunların değil, uluslararası tezgahların değil, halkın ortak aklının ve vicdanının sesiyiz. Partimizin gençliği sevgili arkadaşlarım bu ricamızı aynı zamanda kesin ve net bir talimat olarak algılamalıdır. Önümüzdeki seçim mutlaka gerçekleşecek, sandık kurulacak ve HDP’nin pırıl pırıl oylarını çıkaracağız. Bu talimatla herkes görev başına diyorum. Herkes çalışmalarına devam etsin, sakın ola ki öfkenize yenilmeyin öfkenizi kabartıp sizi yönetmek isteyenlere sakın aldanmayın. Kampanyayı biz yönetiyoruz, biz karar veriyoruz. Bize rağmen bizim kampanyamızın kararını vermelerine asla izin vermeyeceğiz. Bu kampanyayı biz başlattık seçimi biz tamamlayacağız. Bizim yerimize başkalarının karar almasına asla izin vermeyeceğiz. Yüce rabbim ezilenlerin mazlumların yanındadır. Yüreğinizden asla bu inancı, imanı eksik etmeyin. Böylesine güçlü bir halkın karşısında hiçbir kirli tezgah tutmayacak asla başaramayacaklar ve biz kazanacağız, özgürlük kazanacak. Şimdi çok dikkatli bir şekilde söylediğimiz hiçbir kelimeyi unutmadan çok sabırla dağılacağız ve görev yerlerimize döneceğiz. Bizler şehirlerimize yaralılarımıza bugüne kadar bedel ödeyenlere bir zafer sözü verdik. 7 Haziran akşamı o zaferi armağan edeceğiz."
Güncelleme Tarihi: 05 Haziran 2015, 21:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER