Devletten Yuva Kurtaran Hamle

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı’ boşanmaları azaltmak için birlikte proje geliştirdi. Proje kapsamında çiftler boşanmadan önce 90 dakikalık 4'er seanslarla psikolog ve sosyologlarla görüşecek .Bu Proje ile 20 bin evliliği kurtarması planlanıyor.

Türkiye'de her yıl 100 ile 120 bin arasında çift boşanıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı boşanma sayılarını azaltmak için taslak proje geliştirdi. Proje kapsamında boşanmak isteyen çiftler hakimler tarafından sosyolog ve psikologlara yönlendirilecek.
Projenin detaylarını Bakan Fatma Şahin açıkladı.
 
20 bin evliliği kurtarmayı hedeflediklerini söyleyen Şahin, "Bizim şu anki çalışmalarımıza göre 4 seansla ilk aşamada başlayacağız. 4 seansın sonunda aile kendi karar verecek. Çiftlerin rızasıyla başlayacak süreçte her seans 90 dakika sürecek.Beş ilin pilot çalışmasında ayrılmak için aile mahkemesine başvuran 450 çiftin, 75 çifti yeniden evlenmeye, daha doğrusu ayrılmadan evlilik kurumunu devam ettirmeye karar verdi. Çok enteresan bir oran, bu da yaklaşık yüzde 17 yüzde 20 arası" şeklinde konuştu.
 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı taslak çalışmayı tamamlayarak başbakanlığa gönderdi.
Düzenlemenin torba yasaya eklenmesi planlanıyor.
Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 11:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER