Derince Limanı'na Dolgu Protesto Edildi

Kocaeli’nin Derince İlçesi’nde bulunan Derince Limanı’nın işletmesini 543 milyon dolar bedelle 39 yıllığına kiralayan Safi Holding’in, denize yapacağı 450 bin metrekarelik dolgu CHP tarafından protesto edildi.

Derince Limanı'na Dolgu Protesto Edildi
CHP İl Gençlik Örgütleri’nin organizasyonu ile Derince Liman yolunda toplanan yaklaşık 100 kişi, "Körfezime dokunma, denizsiz bırakma" yazılı pankart ve "Dolgu değil, üniversite istiyoruz", "Dolgu alanına ihtiyacımız yok" yazılı dövizler taşıyarak liman önüne kadar yürüdü. Safi Port Derince Limanı önünde yapılan protestoya CHP Kocaeli Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet, Tahsin Tarhan, CHP Kocaeli İl Başkanı Cengiz Sarıbay, CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, Liman İş Şube Başkanı Bülent Aykurt, Eğitim İş Şube Başkanı Suca Onur, Kocaeli Çevre Eğitimi ve Koruma Derneği Başkanı Nuriye Kazaner ve vatandaşlar katıldı.
 
CHP Milletvekili Tahsin Tarhan limanın büyütülmesi durumunda Derince’nin oluşacak kamyon trafiğini kaldıramayacağını belirterek, "Derince Limanı hiçbir firmayı ihaleye sokulmadan yandaş bir şirkete verildi. Derince Limanı’nı 450 metrekare doldurursanız doğanın dengesini bozarsınız. Gün gelir doğa sizden hesap sorar ve hepsini gelir alır. Burası deprem bölgesi. Valiliğimiz, ’ÇED raporuna gerek yok’ derse doğada gelip hesabını sorar. Derinceliler bu kent bizim. Bu doğa harikası deniz bizim. Derince bu kadar yoğun kamyon hareketliliğini kaldıramaz" dedi.
 
CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet ise, "Sadece bizim burada olmamız yetmiyor. Burası Kocaeli’nin Türkiye’nin meselesi. Bahsedilen dolgu alanı öyle bir faciaya davet çıkarıyor ki deprem kuşağında olan Kocaeli gözardı ediliyor. Yöneticilerimiz sözler verdi. 1 metre bile dolgu alanı yaptırmayız demişlerdi. Bu sözlerini tutacaklar mı? Yoksa kulaklarını mı kapatacaklar? göreceğiz hep birlikte. Bu mücadeleye, bu dayanışmaya ve kendi yaşam alanlarını iktidara peşkeş çekilmesine tüm halkı duyarlı olmaya davet ediyoruz. İnşallah bu mücadele başarı ile sonuçlanacaktır" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 28 Şubat 2016, 20:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER