Deprem Tatbikatı Gerçeğini Aratmadı

Sivas İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) ekiplerinin ’1-7 Mart Deprem Haftası’ nedeniyle Sivas Fen Lisesi’nde gerçekleştirdiği deprem tatbikatındaki görüntüler, gerçeğini aratmadı.

Deprem Tatbikatı Gerçeğini Aratmadı
AFAD ekiplerinin UMKE ve 112 Acil sağlık ekiplerinin desteğiyle düzenlediği tatbikatta, depreme okulda yakalanan öğrencilerin tahliyesi gerçekleştirildi. Siren çalmasıyla birlikte öğrenciler okulu boşalttıktan sonra senaryo gereği yaralanan öğrenciler makaralı sistem ve görevlilerin sırtında binadan çıkarıldı. Tatbikat sonrası basın mensuplarına açıklamada bulunan AFAD İl Müdürü Nazif Ekinci, "Etkinliklerin bir parçası olarak öncelikle öğrencilere temel afet eğitimi verdik. Sonrasında bina tahliye tatbikatı gerçekleştirdik. Tatbikatta da gördüğünüz gibi afet gerçeği her zaman için zor, ortam zor ama ekipler ve öğrencilerimiz de iyi ayak uydurdular. Dolayısıyla başarılı bir tahliye tatbikatı oldu. Etkinlikleri düzenlememizde temel amacımız toplumda bir farkındalık oluşturmak, özellikle okullarımızda eğitimlere sadece bu hafta boyunca değil bütün eğitim-öğretim sezonu boyunca devam ediyoruz. Şu ana kadar ulaştığımız öğrenci sayısı 11 bini buldu. Eğitim konusunda Sivas’ta bir deprem bilinci oluşmaya başladı. Tabi biz toplumun her kesiminde bunu yaymak istiyoruz. Kamu sektörüyle, özel sektörüyle, sivil toplum kuruluşlarıyla hep beraber birliktelik oluşturabilirsek ancak biz o zaman afete hazırlanabiliriz" dedi.
 
1 DAKİKA 23 SANİYEDE TAHLİYE
 
Okulun kısa bir sürede tahliye edildiğini belirten Ekinci, "Öğrencilerimiz 1 dakika 23 saniyede okulumuzu boşalttı. Senaryo gereği yaralan öğrencilerimizin tahliyesini de düşünecek olursak toplamda 2.5 dakika civarında tahliye gerçekleşti. Bu da bizim öngörümüze göre oldukça iyi bir zaman. Dolayısıyla bu tür tatbikatlarla toplumda afet refleksi gelişecek ve temel afet bilinci yerleşecek" dedi. Okul Müdürü Bilal Elmacıoğlu ise "Bu afet konusu ülkemizin ve dünyanın bir gerçeği, hiç bir insan ben bu işin dışındayım diyemez. Bunun da mutlaka öncesi ve sonrası için en önemli şey eğitimdir. Biz AFAD’ın yaptığı bu tatbikatı çok önemsiyoruz. Çocuklarımız açısından, eğitim açısında çok önemli olduğunu düşünüyorum" dedi.
Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2016, 16:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER