Deniz Dibi Temizliği

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde kıyılarda yapılan deniz dibi temizliği, Gümüşlük Mahallesi’yle sürdü. Bir kadın dalgıcın da yer aldığı temizlikte, denizden yarım ton atık madde çıktı.

Deniz Dibi Temizliği
Bodrum Belediyesi tarafından ’Denize en çok mavi yakışır’ sloganıyla yürüten kıyı temizliğinde son çalışma Gümüşlük’te yapıldı. Gümüşlük Muhtarı Zeki Pay, Gümüşlük Kemal Durmaz Ortaokulu öğrencileri, limanda bulunan balıkçı tekneleri ve Turgutreis Denizciler Derneği de çalışmalara katıldı. Bodrum Belediyesi’nin dalış ekibine gönüllü dalgıçlar da destek verdi. Etkinlikte ilk defa bir kadın dalgıç da yer aldı. Projenin ilk kadın dalgıcı olan Kader Ayran, deniz altında bambaşka bir dünyanın olduğunu ve o dünyaya insanların saygı duyması gerektiğini söyledi. Gümüşlük’te yaşayan ’Era’ adındaki sevimli bir köpek de denize atlayarak zaman zaman dalgıçlara yardımcı olmaya çalışmasıyla dikkati çekti. Ayrıca kıyıya yakın Tavşan Adası etrafında da deniz dibi temizliği yapıldı.
 
ÖĞRENCİLER BİLGİLENDİRİLDİ
Bodrum Belediyesi Çevre Mühendisi Ahmet Acar, etkinliğe katılan öğrencilere çöplerin doğaya verdiği zararlarla ilgili bilgiler verdi. Acar, "Toplanan bu atık maddeler, cinslerine göre ayrılarak geri dönüşüme gönderiliyor. Oradan da karşımıza yeni ürünler olarak geri dönüyor. Atık maddeleri tekrar kazanmak için çevre temizliği konusunda çok duyarlı olmamız gerekiyor" dedi.
 
YARIM TON ATIK ÇIKTI
Deniz dibi temizliğinde plastik, cam, ahşap, lastik, alüminyum, metal parçalar ile yanabilen ve kompozit atıklar su yüzüne çıkarıldı. Atıkların arasında akü ve çok sayıda halı ile kilim gibi malzemeler de yer aldı. Denizden çıkarılan atıklar, belediye temizlik işleri ekipleri tarafından ayrıştırma ve ölçümleme işlemleri için kıyıda belirlenen atık alanına taşındı. Etkinlikte 73 kg plastik, 50 kg metal, 52 kg cam, 25 kg lastik, 192 kg tekstil ve kompozit atık, 79 kg ahşap, 16 kg alüminyum, 26 kg tehlikeli atık (akü) olmak üzere denizden yaklaşık 513 kilo atık çıkarıldı.
 
Deniz dibi temizliğine 27 Nisan tarihinde Yalıkavak koyunda devam edilecek.
Güncelleme Tarihi: 20 Nisan 2016, 19:55
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER