Denetimli Bayram…

Cumhurbaşkanı Gül, denetimli serbestlik yasasını onayladı. Kararın Resmi gazetede yayınlamasının ardından da ilk tahliyeler başladı.

Denetimli Bayram…

Köşk onayının ardından yürürlüğe giren Denetimli Serbestlik Yasası, mahkum ve yakınlarını heyecanlandırdı.

15 bin kişinin yararlanması beklenen uygulama çerçevesinde dün tahliyeler başladı. Cezaevinden çıkanların çoğu, ücretsiz olarak kamuda çalışmayı tercih etti

Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Denetimli Serbestlik Yasası, mahkum ve yakınlarını heyecanlandırdı. Türkiye'nin dört bir yanında tahliyeler başladı. Cezaevinden çıkanlardan çoğunun ücretsiz kamu işinde çalışmayı tercih ettiğini söylemesi dikkat çekti. Uygulamadan 15 bin kişinin yararlanması öngörülüyor. Yasanın kapsamı şöyle uygulanıyor:

KİMLER YARARLANIYOR?

- Açık cezaevinde, cezasının son 6 ayını kesintisiz olarak geçiren, çocuk eğitim evinde toplam cezasının beşte birini tamamlayan, koşullu salıverilmesine 1 yıl ve daha az süre kalan iyi halli hükümlüler.

- Koşullu salıverilmesine 2 yıl veya daha az süre kalan ve 0-6 yaş grubunda çocuğu bulunan kadın hükümlüler.

- Maruz kaldıkları ağır bir hastalık, sakatlık veya kocama nedeniyle hayatlarını yalnız idame ettiremeyen ve koşullu salıverilmesine 3 yıl veya daha az süre kalan hükümlüler.

- Açık cezaevinden ayrılma şartları oluşmasına karşın ayrılamayan veya bu nedenle kapalı cezaevine geri gönderilen iyi halli hükümlüler, açık cezaevinden ayrılma şartlarının oluşmasından itibaren en az 6 aylık süre geçerse, diğer şartları da taşımaları halinde uygulamadan yararlanacak.

UYGULAMA NASIL OLACAK?

- Tahliye olanlar üç gün içinde en yakın Denetimli Serbestlik Şube Müdürlüğü'ne başvurarak kayıt yaptıracak.

- Uygulama çerçevesinde serbest bırakılanlar, koşullu salıverilme tarihine kadar, kamuya yararlı bir işte ücretsiz olarak çalıştırılabilecek.

- Bir konut veya bölgede denetim ve gözetim altında bulundurma da denetimli serbestlik yollarından biri.

- Belirlenen bölgelere gitmeden, belirlenen programlara katılım da mümkün olacak.

- Şüpheli, sanık ve hükümlülerin toplum içinde izlenmesi elektronik cihazların kullanılması suretiyle de yerine getirilebilecek.

KURALLARA UYULMAZSA NE OLACAK?

Hükümlü, cezaevinden ayrıldıktan sonra, denetimli serbestlik müdürlüğüne 3 gün içinde müracaat etmez veya yükümlülüklere uymazsa, yeniden kapalı cezaevine gönderilebilecek. Hükümlü başka bir suçtan dolayı tutuklanır veya daha önce işlediği öne sürülen suçtan dolayı soruşturma geçirirse yine cezaevine yollanacak.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2012, 15:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER