'Çok Hassas' Yangın

Türkiye’nin "14 aralık operasyonu" na kilitlendiği gün "Telefon dinlemelerle" adı sık sık gündeme gelen BTK’nın (Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu) arşiv kayıtlarının da bulunduğu Dünya Ticaret Merkezi’ndeki ofisinde yangın çıktı. Kurumun hassasiyeti nedeniyle İstanbul polisi de yangın konusunda çok hassas davranıyor. Bu nedenle olay yeri inceleme ekiplerinin çalışması yangının üzerinden saatler geçmesine rağmen sürüyor.

'Çok Hassas' Yangın
 
BTK yaptığı açıklamada "Kayda değer evrak ve cihazların bulunduğu odalarda merkezi yangın söndürme sistemi devreye girdi. Teknik cihazların ve arşiv dosyalarının herhangi bir zarara uğramadığı tarafımızca tespit edildi" dedi. 
 
Yeşilköy’de bulunan İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nin 7’ nce katında dün akşam 21.00 sıralarında yangın çıktı. Olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi gönderildi, alevler büyümeden söndürüldü.
 
YANGININ BTK ARŞİVİNDE ÇIKTIĞI BUGÜN ÖĞRENİLDİ
 
Bugün yangının çıktığı ofisin BTK’ya ait (Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu) ortaya çıktı. Kurumun adının "telefon dinleme ve kayıtlarıyla" kamuoyunun gündemine sık sık gelmese ve tartışılması olaya farklı bir boyut getirdi.
 
OLAY YERİ İNCELEME EKİBİ KILI KIRK YARIYOR
 
İstanbul polisi de ilk bakışta sıradan gibi görünen yangınla ilgili olarak hassas davranıyor. Yangının üzerinden saatler geçmesine rağmen BTK ofisi ve çevresinde olay yeri inceleme ekiplerinin incelemesi sürüyor. Uzman ekiplerin çalışmalarının bugün akşam saatleri yaklaşırken bile sürdüğü görüldü. Tam bu saatlerde BTK da bir açıklama yaptı. Yazılı açıklamada şöyle denildi.
 
"14.12.2014 tarihinde saat 21.00 civarında Kurumumuzun İstanbul Dünya Ticaret Merkezi’nde bulunan İstanbul Bölge Müdürlüğünde, deforme olmuş demirbaş eşyalarının ve günlük temizlik malzemelerinin muhafaza edildiği depo olarak kullanılan
 
odada yangın meydana gelmiştir.
 
İLK BELİRLEME ELEKTRİK KONTAĞI
 
İlk belirlemelere göre yangının elektrik kontağından kaynaklandığı, yetkililer olay yerine geldiğinde yangının söndürüldüğü ve soğutma çalışmalarının yapıldığı, kayda değer evrak ve cihazların bulunduğu odalarda merkezi yangın söndürme sisteminin devreye girdiği görülmüştür.
 
ARŞİV DOSYALARI ZARARA UĞRAMADI
 
Ayrıca ilgili personelin yaptığı ilk incelemelerde muhafaza edilmesi gereken evrak ve demirbaş olarak kullanılan teknik cihazların ve arşiv dosyalarının herhangi bir zarara uğramadığı tarafımızca tespit edilmiştir. Konuyla ilgili olarak yetkili kurumlar çalışmalarını sürdürmektedir.
Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2014, 16:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER