Cesaretli Paraşütçüler Uçuşa Doymuyor

Muğla’nın Ula İlçesi Kızılağaç Mahallesi’ndeki 920 metre yükseklikteki Sakartape Mevkisi’nde, bu yılın ilk 8 ayında paraşütle atlayanların sayısı 35 bine ulaştı.

Cesaretli Paraşütçüler Uçuşa Doymuyor
Gökova Körfezi’ni kuşbakışı gören Sakartepe, dünyaca ünlü paraşüt merkezi Ölüdeniz Babadağ’a rakip olmaya hazırlanıyor. Türk Hava Kurumu (THK) kurslarını başarıyla tamamlayarak yamaç paraşütü lisansını alan Muğla Orman Bölge Müdürlüğü işçilerinden Cumhur Durmaz, uçuşların fotoğraf ve görüntülerini sosyal paylaşım sitesindeki hesabına yükleyerek kısa sürede kendisini ve Sakartepe’yi tanıttı. Sakartepe’de, yılın 8 aylık döneminde yamaç paraşütüyle uçanların sayısının 35 bine ulaştığını aktaran Muğla Havacılık Kulübü Derneği Başkanı Cumhur Durmaz, turizmin 12 aya yayılmasına katkı sağlamayı amaçladıklarını belirterek şöyle dedi:
 
"İlimiz her türlü spor dalına elverişli. Uzun süren araştırmalarımın ardından deniz manzaralı Sakartepe Mevkisi’nin yamaç paraşütüne elverişli olduğunu gördüm. Yaptığım uçuşların fotoğraf ve videolarını Facebook’a yükledim. Çevremdeki insanların söylemleri beni daha motive etti. Mesai saatlerimin bitiminde ve boşta kalan zamanlarımda ikili atlayış yapıyorum. Akyaka Mahallesi’ne tatile gelen yerli-yabancı turistlerin yamaç paraşütüne olan ilgisi daha da arttı. Yetkililerin çalışmaları ile bölgenin Babadağ’a rakip olacağını düşünüyorum." 
 
ZİRVEDEN İNMEK İSTEYENLERE UYGUN
 
Yamaç paraşütünün hava sporları ile ilgilenen birkaç kişi tarafından 1980’li yılların başlarında keşfedildiğini kaydeden Durmaz, belirli sağlık koşullarına uyan herkesin kulüp veya derneklerden eğitim alarak bu sporu yapabileceğini vurguladı. Paraşütün sırt çantasına sığacak kadar küçülebilmesi ve ağırlığının az olması nedeniyle bazı dağcılar tarafından dağların zirvelerinden inmek için de kullanılabileceğini dile getiren Durmaz, "Kolay taşınabilir olması sayesinde, yolu olmayan tepelerden kalkış yapılabilir. Özel kalkış-iniş pisti gerektirmez. Yamaç paraşütü takımı temel olarak kanat, askı ipleri, taşıyıcı kolonlar, harness, yedek paraşüt ve kask ekipmanlarından oluşur. Türkiye’de yamaç paraşütü ile 4 bin - 5 bin metre yüksekliklere çıkılabilir" diye konuştu.
 
Cittaslow Uluslararası Koordinasyon Komitesi tarafından 2011 yılı Haziran ayında ’Sakin Şehir’ ilan edilen Akyaka Mahallesi’ne tatile gelen İngiliz turist Adriana Breann, "Sakartepe’ye bayıldım. Doğasıyla harika bir yer. Artık her yıl uçuş yapmaya geleceğim. Hayatımda ilk kez uçuş yaptım. Çok heyecanlandım" dedi.
Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2015, 11:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER