Carettalar'a İngiliz Nezaketi

Muğla’nın Ortaca İlçesi Dalyan Beldesi İztuzu Sahili’nde yaşayan June Haimoff (Kaptan June), caretta carettaların yaralanıp ölmemesi için kendi çabasıyla yaptırdığı ve teknelerin pervanelerinin çevresine takılan koruma aparatlarını bedava vermeye başladı.

Marmaris’te 28 yıldır caretta carettaların korunması ve nesillerinin tükenmemesi için çaba harcayan 90 yaşındaki June Haimoff, projesini bir İngiliz arkadaşına çizdirdiği koruma aparatlarını yaptırabilmek için İngiltere’deki vakıflardan 10 bin Türk Lirası tutarında bağış topladı. Bu parayla da 90 koruma aparatı yaptıran June Haimoff, onları kendi kurduğu 'Kaptan June Deniz Kaplumbağalarını Koruma Vakfı' aracılığıyla parasız olarak dağıtmaya başladı. Koruma aparatlarını teknelerine taktıran kaptanlara, üzerlerinde Türkçe ve İngilizce 'Kaplumbağa dostu tekne' yazılı afişler de verdiklerini anlatan June Haimoff, şunları söyledi:

"Tatil için buraya gelen İngiliz turistler, sadece pervanelerinin çevresinde koruma aparatı takılı teknelere binecek. Dernek olarak, koruma aparatlarının takılmasının zorunlu hale getirilmesi için Muğla Valiliği’ne başvurduk. Olumlu yanıt aldık. Yaptırdığımız 90 koruma aparatından 23’ü takıldı. Aparatları şimdilik bedava veriyoruz."

Dalyan’da çevreciliğiyle tanınan, ilk güneş enerjili tekneleri yapan Kardak Turizm Sahibi Özay Akdoğan da teknelerine koruma aparatlarının takılması için harekete geçtiğini söyledi.

Dalyan ve İztuzu açıklarında bazen hızlı seyreden teknelerin pervaneleri belirli sürelerde su yüzüne çıkmak zorunda olan caretta caretta kaplumbağalarına çarpıp yaralanmalarına neden oluyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2012, 16:15
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER