Buzağıya Cip Bagajında Müdahale

Ardahan'ın Posof İlçesi Kırdamal Köyü'nde yaşayan çiftçi Cemal Akyüz, rahatsızlanan buzağısını cipin arkasına koyup ilçedeki veterinere getirdi. Veteriner Suat Baydar, şiddetli ishale yakalanan buzağıyı cipte serum takarak, ilaçlı tedavi uyguladı.

Buzağıya Cip Bagajında Müdahale

Cemal Akyüz'ün, Simental cinsi buzağısı gece rahatsızlandı. Akyüz, sabahın ilk ışıkları ile birlikte buzağıyı cipin bagajına koyup ilçe merkezine getirdi. Veteriner hekim Suat Baydar, buzağıya taşıma sırasında acı çekmemesi için cipin içinde müdahale etti. Şiddetli ishale yakalandığı belirlenen buzağıya serum ve ilaçlı tedavi uygulandı. Buzağı bir süre sonra kendine gelip yürütüldü. Veteriner Baydar, şiddetli ishal nedeniyle hayvanın dayanılmaz sancılar çektiğini ifade ederken, buzağılarda ishale önlem alınmadığında ölümlerin yaşandığını belirtti.

Buzağısının acılarının dinmesi nedeniyle mutlu olduğunu söyleyen Cemal Akyüz, "Buzağım gece aniden rahatsızlanınca onunla birlikte uyuyamadım. Sabahın ilk ışıkları ile birlikte cipin bagajına koyarak veterinere getirdim. Serum takılınca hemen kendine geldi. Çok mutluyum. Onun yeniden iyleşmesi görmek güzel bir duygu. Canı yanmasın diye cipin bagajında tedavi gördü. Kendine gelince indirip biraz yürüttük" dedi.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2012, 11:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER