Burhaniye'de Deniz Kirliliği Tepkisi

Balıkesir’in Burhaniye İlçesi’nde, deniz sezonunun açılması ile plajlar dolmaya başladı. 1803 konutlu Orjan Tatil Sitesi plajlarında deniz kirliliğine dikkat çeken tatilciler, önlem alınması için çağrı yaptı.

Burhaniye'de Deniz Kirliliği Tepkisi
 
Havran İlçesi’nden itibaren Burhaniye İlçesi’ne kadar bölgedeki at ve inek çiftliklerinin atıklarının arıtılmadan Kadıncık ve Üyücek Dereleri aracılığıyla denize verildiğini ileri süren 1803 konutlu Orjan Tatil Sitesi sakinleri, eylem yaptı. Kıyısı siyaha bürünen sitenin önündeki plajda bir araya gelen 80 tatilci, tepkilerini dile getirdi. Kirliliğin sorumluluğunun herkeste olduğunu öne süren Bülent Yılmaz, şöyle dedi:
 
"İnsanların burada denize girmesi mümkün değil. Herkesin bu kirlilikte payı var. Fakat belediyelerin bunlar için bir yaptırımı olmuyor. Bu alanda belediyelerden yardım bekliyoruz" dedi. Bir diğer tatilci Kaya Keten ise, "Site çevresinde yaşayanlar, her iki tarafında bulunan derelerin denizi kirletmesinden dolayı son derece rahatsız. Dereler insafsızca kirletilmekte ve Havran ile Burhaniye ilçelerinin atıklarını denize taşımaktadır. Çözüm bulunmasını istiyoruz."
 
"RESMEN BATAKTA OTURUYORUZ"
 
Astım hastası olduğunu vurgulayan Gülbeyaz Bulut, akşam kokudan pencereleri açamadıklarını belirterek, "Balkonlarda oturma imkanımız hiç yok. O derenin pisliği, batak, lağım kokusu artık bizim midemizi bulandırıyor. Ben astım hastasıyım. Buraya temiz hava diye geliyordum. Balıkesir’de yaşantım daha güzel. Çünkü buranın havası kalmadı. Resmen batakta oturuyoruz. 4-5 senedir denize girilmiyor. İnsanlar ne için geliyor buraya? Deniz için geliyor. Rahat etmek için. Ama, denizi bitirdiler. Burada bir şey kalmadı" dedi.
 
Yurt dışından tatil için bölgeye geldiğini belirten Gülendam Özdil, "Geldiğimde böyle şeyleri gördüğüm için çok üzülüyorum. Hoşumuza gitmiyor böyle. Sonuç da biz buraya yaşamak için geliyoruz. Zehirlenmek için gelmiyoruz" diye yakındı.
Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2015, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER