Burdur Barosundan Feyzioğlu'na Destek

Burdur Barosu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Danıştay’ın 146’ncı kuruluş yıldönümü törenleri sırasında Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun konuşmasına tepki gösterip salonu terk etmesini eleştirerek, Feyzioğlu’nu destekledi.

Burdur Barosundan Feyzioğlu'na Destek
Burdur Baro Başkanı Yusuf Çiftçi, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’nun Danıştay’ın kuruluş yıldönümü törenindeki konuşması nedeniyle karşı karşıya kaldığı haksız tepkilerin, anayasal hak olan ifade özgürlüğüne yönelik tahammülsüzlük örneği olduğunu söyledi. Feyzioğlu’nun, Avukatlık Kanunu’nun 75 ve 96’ncı maddelerinden kaynaklanan yetki ve görevi gereğince, hakaret içermeyen, objektif tespitlerle yoğun, sosyal hukuk devletinin gereğini isteyen, katkı sunmayı arzulayan bir konuşma yaptığını kaydeden Başkan Çiftçi, "Bu durum internete yansıyan konuşma metninin tamamı okunduğunda açıkça görülebilecektir. Bu çerçevede, aksi dahi olsa, görüşlerini açıklamak öncelikle demokrasinin ve ifade özgürlüğünün gereği olup ifade özgürlüğü, demokratik toplumun temel değerlerindendir" dedi.
 
’İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE MÜDAHALE’
 
Başkan Çiftçi, açıklamasında şunları kaydetti:
 
"Hukukun peşinden koşan avukatlık mesleği gibi büyük bir camiayı temsil eden Türkiye Barolar Birliği Başkanı’nın konuşmasını yaparken hatta konuşmasını sonlandırmak üzereyken sözlerine müdahale edilerek; ’edepsizlik yaptığı’, ’yalan söylediği’, ’yasal hakkının olmadığı’ beyan edilerek susturulmaya çalışılması ve törenin terk edilmesi bu milletin ve avukatlık mesleğinin mensupları olarak bizleri şaşırtmış ve üzmüştür. Sayın Metin Feyzioğlu’nun ifade özgürlüğüne aykırı şekilde yapılan müdahaleyi üzüntü ve kaygıyla karşılıyor, demokrasinin temelinin farklı görüşlere saygı olduğunu bir kez daha tekrar ediyoruz."
Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2014, 17:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER