Bozcaada'da Tiyatro Festivali Heyecanı

Çanakkale’nin Bozcaada İlçesi, ilk kez bir tiyatro festivaline ev sahipliği yapıyor. Beş gün sürecek festivalde, Ada sokaklarında onlarca oyun sahnelenecek.

Bozcaada'da Tiyatro Festivali Heyecanı
Bozcaada Belediyesi’nin Ankara Yön Sanat Atölyesi ile birlikte ’Adada tiyatro var’ sloganıyla düzenlediği 1’inci Bozcaada Tiyatro Festivali başladı. Beş gün sürecek festivalin açılışında yüzlerce kişi, kortej halinde ada sokaklarında yürüdü. Ardından Cumhuriyet Meydanı’ndaki törende Kaymakam Abdulgani Mağ konuşma yaptı. Kaymakam Mağ, ilki düzenlenen festivale katılımın yüksek olmasına sevindiğini belirterek, "İnşallah adamız için hayırlı olur. Ada sanatsever insanlarla dolu, onu çok iyi biliyoruz. İnşallah birincisiyle başlar, bunun devamı gelir" dedi.
 
Festivalin ilk oyununu Menemen Belediye Tiyatrosu, sokak oyunuyla sahnelendi. Festivale ünlü tiyatro grubu Mahşeri-i Cümbüş’ün de aralarında olduğu farklı şehirlerden 11 ekibin katıldığı belirtildi. Genel Sanat Yönetmenliğini Nurkut İlhan’ın yaptığı festivalde, aynı zamanda Cezmi Baskın, Turgay Tanulkü, Ferdi Merter, Yıldırım Şimşek ve Koray Ergün gibi ünlü tiyatrocular da sahne alacak.
 
ONUR ÖDÜLÜNÜN ADI ZEKİ ALASYA 
 
Geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren ve adada çekilen ’Güle Güle’ ile ’Ada’da Bir Son Bahar’ filmlerinde rol olan usta oyuncu Zeki Alasya da festivalde unutulmadı. Festivalde verilecek Onur Ödülü’nün ismi Zeki Alasya olarak belirlendiği kaydedildi. Ünlü oyuncunun anısının yaşatılmasından mutluluk duyan ada halkı, 1999 yılında Zeki Alasya’nın rol aldığı ’Güle Güle’ filmi ile adanın ülkece tanınmasına ve turizme açıldığını düşünüyor. Festival boyunca onlarca oyun sokaklarda ve kapalı alanlarda sahnelenecek.
Güncelleme Tarihi: 28 Mayıs 2015, 17:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER