Bir Terör Saldırısı Daha!

İstiklal Caddesi'nde canlı bomba saldırısı meydana geldi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin: "Beyoğlu'nda kaymakamlık önünde öğleden önce bir canlı bomba kendini patlatarak 4 vatandaşımızın ölümüne sebebiyet vermiştir, 37 vatandaş yaralı olarak hastanelere kaldırıldı. Bunlardan 3'ü ağırdı. Bunlardan biri de biraz önce hastanede vefat etmiştir. Ölü sayısı 5'e yükselmiştir" dedi.

Teröristin asıl hedefinin neresi olduğu araştırılıyor. Canlı bombanın yolda giderken bombanın infilak ettiği iddiası var. CNNTürk muhabirinin verdiği ilk bilgilere göre, canlı bombanın asıl hedefine ulaşamadan bir yere giderken, yolda bombanın patladığı belirtiliyor. Canlı bombanın kaymakamlık yakınlarında patladığı öğrenildi. Teröristin hedefinin kaymakamlık mı, çevik kuvvet mi yoksa herhangi bir nokta mı olduğu ise bilinmiyor.
 
GÖRGÜ TANIKLARI: TURİST GRUBU YANINDA PATLATTI
 
Bir görgü tanığı canlı bombanın turist grubunun yanından geçerken bombayı patlattığını söyledi. 
 
İstiklal Caddesi'nin yaşanan patlama anını iki görgü tanığı anlattı. Bir görgü tanığı istiklal Caddesi'nde yürüdüğü sırada arkasında patlama sesi duyduğunu ve yaralılar gördüğü belirtti. Görgü tanığının diğeri ise ölü ve yararlılar olduğunu ve çığlık sesi olduğunu belirterek gözyaşlarına boğuldu.   
 
BAKAN DOĞRULADI
 
İsrail Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Emmanuel Nahshon da İstiklal Caddesi'nde düzenlenen canlı bomba saldırısında yaralananlar arasında İsrail vatandaşları olduğunu doğruladı. Ancak Nahshon, yaralanan İsraillilerin sayısı ya da durumları konusunda net bir bilgisi olmadığını ifade etti. 
 
HAYATINI KAYBEDENLERİN KİMLİKLERİ BELLİ OLDU
 
İstiklal Caddesi'ndeki canlı bomba saldırısında hayatını kaybedenlerin isimler belli oldu.
 
3'Ü İSRAİLLİ, 1'İ İRANLI
 
Saldırıda İsrail vatandaşları, Simha Simon Demri, Yonathan Suher, Avraham Godman ve İran vatandaşı Ali Rıza Khalman hayatını kaybetti.
 
YARALILARIN UYRUKLARI  
 
 
 
YARALILARIN GÖTÜRÜLDÜĞÜ HASTANELER
 
Bu arada, yaralılar Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Alman Hastanesi'ne kaldırılarak, tedavi altına alındı.  
 
REUTERS: DAHA KALABALIK BİR YERDE PATLATACAKTI
 
Uluslararası haber ajansı Reuters’a konuşan üst düzey bir Türk yetkili ise intihar bombacısının, farklı bir zamanda daha kalabalık bir yeri vurmayı planladığının altını çizdi. Yetkili, saldırganın üzerindeki bombayı “korkudan” erken patlattığını sözlerine ekledi.
 
TAKSİM MEYDANI İDDİASI
 
İlk tahminler, canlı bombanın İstiklal Caddesi üzerinden Taksim Meydanı'na doğru ilerlediği yönünde. Görgü tanıklarına göre ise patlama, canlı bomba bir turist kafilesin yanından geçerken gerçekleşti.
 
 
İSTİKLAL HER İKİ YÖNDE YAYA TRAFİĞİNE KAPATILDI
 
Galatasaray Meydanı'ndan ve Taksim Meydanı'ndan caddeye girişler kapatıldı. Patlamanın meydana geldiği alanı güvenlik çemberi içine aldı. Taksim'e resmi araçlar, polis, itfaiye ve ambulans dışında araç girişine izin verilmiyor. Saldırgan veya saldırganların burada olabileceği yönündeki ihbarın üzerine polis ara sokaklarda da çalışma başlattı.
 
MÜEZZİNOĞLU SON DURUMU AÇIKLADI
 
Bakan Müezzinoğlu saldırıda canlı bombanın dışında 4 kişinin yaşamını yitirdiğini belirtirken, 7'si ağır 36 kişinin de yaralandığını belirtti.
 
DAVUTOĞLU, PATLAMAYA İLİŞKİN BİLGİ ALDI
 
Başbakan Ahmet Davutoğlu, İstiklal Caddesi'nde sabah saatlerinde yaşanan patlamayla ilgili İçişleri Bakanı Efkan Ala'dan bilgi aldı. Başbakan Davutoğlu'nun, sabah saatlerinde İstanbul Beyoğlu İstiklal Caddesi'nde meydana gelen ve 4 vatandaş ve canlı bombanın ölmesine, 20 kişinin de yaralanmasına neden olan patlamayla ilgili İçişleri Bakanı Ala'dan bilgi aldığı öğrenildi.
 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2016, 11:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER