Bir Ayda 15 Bin Suriyeli Ülkesine Döndü

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın kontrolündeki İdlib’e bağlı Cisr Eş Şuğur İlçesi’nin muhaliflerin kontrolüne geçmesinin ardından Hatay’ın Reyhanlı İlçesi’nde yaşayan Suriyeliler ülkelerine dönmeye başladı. Son bir ay da 15 bin Suriyeli ülkesine döndü.

Bir Ayda 15 Bin Suriyeli Ülkesine Döndü
Muhalifler, Esad için stratejik öneme sahip olan İdlib, Halep, Şam, Lazkiye yolunun bağlantı noktasındaki Cisr Eş Şuğur’u, yoğun çatışmaların ardından geçen 24 Nisan’da ele geçirdi. Önce İdlib’in ardından da Cisr Eş Şuğur’un muhaliflerin kontrolüne geçmesinin ardından Reyhanlı’da yaşayan Suriyelilerden bazıları ülkelerine dönmeye karar verdi.
 
Pasaportu olan Suriyeliler pasaportlarıyla Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan çıkış yapıyor. Pasaportu olmayan Suriyeliler ise başvurdukları Hac Konaklama Tesisleri’ndeki Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’nın (AFAD) bürosunda yapılan işlemlerinin ardından otobüslerle getirildikleri sınır kapısından ülkelerine dönüyor. Son bir ayda 15 bin Suriyeli ülkesine dönerken, gidenlerin sayılarının önümüzdeki günlerde de artması bekleniyor.
 
Ülkesine dönen Suriyelilerden Ahmet İbrahim, İdlib, Cisr Eş Şuğur ve çevresindeki kasabaların muhaliflerin kontrolünde olduğu için bölgenin güvenli olduğunu belirterek, "Cisr Eş Şuğur, artık muhaliflerin elinde. 4 arkadaşımla gelmiştim, şimdi geri dönüyorum" dedi.
 
Öte yandan Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan son bir ay içerisinde 1200 Suriyeli’nin Reyhanlı’ya geldiği ve bunların büyük bir çoğunluğunun tüccar olduğu kaydedildi.
Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2015, 11:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER