Bebeğini Almak İçin İzmir'e Geldi

Kamerun’dan, yeni bir yaşam umuduyla Avrupa’ya geçmek için İzmir’e gelen, yasadışı yollardan çıkmaya çalıştığı sırada yakalanıp sınır dışı edilmek üzere Yabancılar Geri Gönderme Merkezi’ne konulan Kamerunlu Tamfu Nancy Nkeni, kız bebeğini dünyaya getirdikten sonra tüberkülozdan öldü. Tedavisi sırasında, HIV virüsü de taşıdığı ortaya çıkan Nkeni’nin cenazesi, maddi yetersizlikten İzmir’de toprağa verildi.

Bebeğini Almak İçin İzmir'e Geldi
Geçen yıl Nisan ayında pasaportuyla Türkiye’ye giriş yaptıktan sonra İzmir’e gelen Tamfu Nancy Nkeni’nin, hayatının dramlarla dolu olduğu ortaya çıktı. Uzakdoğu ve Afrika ülkelerinde kalan hamile Nkeni, Avrupa ülkelerine, oradan da ailesinin yaşadığı ABD’ye gidebilmek için İzmir’e geldi. Yasa dışı yollardan Yunanistan’a geçmek isteyen, ancak bunu yapamayan Tamfu Nancy Nkeni, öncesinde İzmir’de yaşamak zorunda kaldı. Bu sırada, maddi imkansızlıklar yüzünden, hamile olmasına rağmen fuhuş yapan Nkeni, HIV virüsü taşımasının yanı sıra, burada kaldığı sağlıksız koşullar sonrasında tüberküloz hastalığına da yakalandı.
 
Geçen Ağustos ayında Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bebeğini dünyaya getirdikten sonra, bir yandan da tüberküloz tedavisi gören Tamfu Nancy Nkeni, Yabancılar Geri Gönderme Merkezi’ne alındı. Nkeni, geçen Aralık ayında bir kez daha fenalaşınca Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Nkeni, burada hem HIV virisünden, hem de tüberküloz hastalığından dolayı direnci kırılan vücudunun tedavilere cevap vermemesi üzerine geçen Ocak ayında hayatını kaybetti.
 
İZMİR’DE TOPRAĞA VERİLMEK ZORUNDA KALINDI
 
Tamfu Nancy Nkeni’nin cenazesinin kaldırılması için, ABD’de yaşayan ailesine, İstanbul’daki Kamerunlular Derneği aracılığıyla ulaşıldı. Baba Wılson Tamfu Gwei, acı haberi aldıktan sonra İzmir’e geldi. Adli Tıp Kurumu’ndaki kızının cenazesini teslim alan Wılson Tamfu Gwei, onu ülkesi Kamerun’a götürmek istedi. Ancak bunun için yeterli maddi imkanının olmaması nedeniyle Tamfu Nancy Nkeni’nin cenazesi, babasının yanı sıra avukatı Emine Sarı ve bir arkadaşının katılımıyla, 3 kişi tarafından Paşaköprüsü Hıristiyan Mezarlığı’nda, son yolculuğuna uğurlandı.
 
BEBEĞİN BABASI İZMİR’E GELDİ
 
Kızı Tamfu Nancy Nkeni’nin ölümüyle büyük üzüntü yaşayan Wılson Tamfu Gwei, çocuk yuvasında kalan kız torununu almak için bakanlık düzeyinde girişimlere başladı. Ancak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yaptığı incelemenin ardından bebeği büyük babasının almasına izin vermedi. Şimdi 9 aylık olan bebeğin, Kamerun’da elektrikçi olan babası Tenkeu Jean Jules ise Tamfu Nancy Nkeni’nin ölümünden 5 ay sonra ortaya çıktı. Sevgilisinin kendisinden hamile kaldıktan sonra ülkeden ayrıldığını anlatan Tenkeu Jean Jules, öldüğünü babasından öğrendikten sonra, kızını almak için İzmir’e geldiğini söyledi. Kızını ülkesine götürüp büyütmek istediğini ifade eden Tenkeu Jean Jules’e, DNA testi yapılacağı, bunun sonucuna göre gerçekten babasıyla bebeğin kendisine teslim edileceği açıklandı.
 
Konuyla ilgili açıklama yapan avukat Emine Sarı, "Bebek için daha önce büyük babası müracaat etmişti ama bakanlık izin vermedi. Şimdi babası geldi. Yine resmi işlemlere başladık. Aile Mahkemesi’nde dava açacağız. Gerekli işlemler yapıldıktan sonra, DNA testiyle de doğrulanmasıyla, bebek babaya verilecek" dedi.
Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2015, 12:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER