Balıkesir, 10 Ayda 11 Şehit Verdi

Mardin’in Nusaybin İlçesi’nde 24 Mart’ta PKK’lı teröristlere karşı gerçekleştirilen operasyonda iki silah arkadaşıyla birlikte şehit düşen Jandarma Astsubay Başçavuş Gökhan Bakır, Balıkesir’in son 10 aydaki 11’inci şehidi oldu.

Balıkesir, 10 Ayda 11 Şehit Verdi
Hakkari Şemdinli’de 13 Eylül 2012’de şehit düşen Piyade Uzman Onbaşı Erol Erdi’nin ardından 2013 ve 2014 şehit vermediğini vurgulayan Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehitler Dul ve Yetimleri Derneği Balıkesir Şubesi Başkanı Haydar Filiz, "2015’in 10 Haziran’ında ilk şehidimiz Tayfun Meşe geldi. Gökhan Bakır, çözüm sürecinin sona ermesinden bu yana geçen 10 aydaki 11’inci şehidimiz oldu. Nüfus yoğunluğuna bakarak bir değerlendirme yaptığımızda ’Balıkesir en çok şehit veren il’ diyebiliriz. Artık bu terör belasından kurtulmak ve şehit vermek istemiyoruz. Keşke zamanında biraz da bizim dediklerimize kulak verselerdi. Bence son şehitlerimiz çözüm sürecinde terör örgütünün yapılanmasına, silah depolamasına ve her tarafı mayınlamasına göz yumulmasından kaynaklanıyor. Maalesef bu politikacılarımızın eseri diyebiliriz. Bazı politikacılarımızın da itiraf ettiği gibi çözüm sürecinde bunlara müsade edildi. Buradan kendilerine pay çıkarmaları gerekiyor. Acaba Avrupa’da ya da ABD’de de siyasetçiler ’biz terör örgütünün silahlanmasına göz yumduk veya biliyorduk’ gibi söylemlerde bulunsa ne olurdu?" diye konuştu. Balıkesir’in bugüne kadar Güneydoğu’daki terör nedeniyle verdiği şepit sayısını ise 195 olduğu bildirildi. Balıkesir’in son 10 aydaki 11 şehidi şöyle sıralanıyor:
 
TAYFUN MEŞE (10 Haziran 2015)
 
Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde askeri göreve giderken şarampole yuvarlanan minibüste şehit olan Uzman Onbaşı Tayfun Meşe (22) Balıkesir’in Kepsut İlçesi’ne bağlı Beyköy Köyü’nde toprağa verildi.
 
DENİZ GÖÇKÜN (7 Eylül 2015)
 
Bakım Astsubay Çavuş Deniz Göçkün (25), Hakkari Dağlıca bölgesinde PKK’lı teröristlerin saldırısında 15 silah arkadaşı ile birlikte şehit oldu. 5 gün sonra 12 Eylül’de Balıkesir Garnizon Komutanlığı Şehitliği’ne defnedildi.
 
AYDIN NAZİLLİOĞLU (9 Eylül 2015)
 
Polis memuru Aydın Nazillioğlu (21), Tunceli’de, polis lojmanlarının güvenlik noktası ile burada bekleyen zırhlı araçlara yapılan saldırıda şehit düştü. Nazillioğlu, Balıkesir Altıeylül İlçesi’ne bağlı Bayat Köyü’nde son yolculuğuna uğurlandı.
 
FATİH TOMUŞOĞLU (22 Ekim 2015)
 
Piyade Astsubay Kıdemli Çavuş Fatih Tomuşoğlu (25), Hakkari Yüksekova’da el bombasının kazayla patlaması sonucu şehit düştü. Ameliyat için hastanede olan baba Sefer Tomuşoğlu’na, oğlunun şehit olduğu haberi doktor kontrolünde söylendi. Tomuşoğlu, İvrindi Çamköy’de toprağa verildi.
 
AHMET ÇELİK (13 Kasım 2015)
 
Jandarma Astsubay Başçavuş Ahmet Çelik (38), Van Erciş İlçesi’nde teröristlerle girdiği çatışmada şehit oldu. Çelik, Burhaniye İlçesi’nde binlerce kişinin katılımıyla son yolculuğuna uğurlandı.
 
FARUK GEZEN (28 Aralık 2015)
 
Uzman Çavuş Faruk Gezen (25), Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde devam eden operasyonlarda seyir halindeki zırhlı aracın geçişinde teröristlerce yola döşenen mayının patlaması sonucu şehit oldu. Dursunbey’in Durabeyler Köyü’nde defnedildi.
 
ZEKERİYA BİLGEN (28 Ocak 2016)
 
Özel Harekât Komiser Yardımcısı Zekeriya Bilgen (43), Diyarbakır’ın Sur İlçesi’ndeki çatışmada şehit oldu. Susurluk İlçesi’nde, binlerce kişinin katıldığı cenaze töreniyle uğurlandı.
 
AHMET SEMERCİ (31 Ocak 2016)
 
Jandarma Ast. Kd. Çavuş Ahmet Semerci (29) Şırnak’ın Cizre İlçesi’nde teröristlerle çıkan çatışmada şehit düştü. Sındırgı İlçesi’ne bağlı İbiller Köyü’nün ilk şehidi oldu.
 
HASAN TALAY (9 Şubat 2016)
 
Diyarbakır Sur’da 1 Şubat’ta yaralanan Uzman Çavuş Hasan Talay, Ankara’da Gülhane Askeri Tıp Akademisi’nde 8 gün yaşama savaşı verdi, 9 Şubat’ta şehit düştü. Balıkesir Garnizon Şehitliği’nde toprağa verildi.
 
MEHMET KUTLU (17 Şubat 2016)
 
Astsubay Başçavuş Mehmet Kutlu (25) Ankara’da servis araçlarına yönelik bombalı saldırıda şehit düştü. Bandırma İlçesi’nde defnedildi.
 
GÖKHAN BAKIR (24 Mart 2016)
 
Jandarma Astsubay Başçavuş Gökhan Bakır (37) Mardin Nusaybin’de şehit oldu. Balıkesir’deki törenin ardından Altıeylül İlçesi’ne bağlı Aynaoğlu Köyü’nde toprağa verildi.
Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2016, 14:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER