Bakan'dan Kene Uyarısı

Çanakkale'ye, şehit tıbbiyelileri anma törenine katılmak üzere gelen Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kene vakalarında en riskli grubun çiftçiler ve hayvancılıkla uğraşanlar olduğunu söyledi. Akdağ, keneden bulaşan Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığının, yüzde 5 oranında öldürme riski bulunan bir hastalık olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ Çanakkale programına Valilik ziyareti ile başladı. Sağanak yağış altında Valilik binasına gelen Bakan Akdağ'ı, Vali Vekili Hüseyin Kulözü, AK Parti Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir, Çanakkale Belediye Başkanvekili CHP'li Celal Karakaş, Emniyet Müdürü Ali Ekbir Bektaş ve çok sayıda bürokrat yağmur nedeniyle bahçe yerine Valilik binası giriş kapısında karşıladı.

Bir basın mensubu tarafından son günlerde görülmeye başlanan kene vakalarıyla ilgili alınan tedbirlerin sorulması üzerine açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Akdağ, keneden bulaşan Kırım KongoKanamalı Ateşi hastalığının, yüzde 5 oranında öldürme riski bulunan bir hastalık olduğunu dile getirdi. Bakan Akdağ, başka ülkelerde bu oranın yüzde 10 ile 20'lere kadar çıktığını ifade etti. Konuyu yakından takip ettiklerini anlatan Bakan Akdağ, vatandaşların çok geç kalmaması durumunda, bu iş için uzmanlaştırdıkları hastanelerde tedavi konusunda ülke olarak başarılı olduklarını söyledi. Problemi ortadan kaldırmak için keneyi yok etmeyi düşündüklerini, ancak bunun çok kolay bir şey olmadığını belirten Akdağ, "Keneleri topraktan, kırsaldan, hayvanların yaşadığı yerden tamamen uzaklaştıramayacağımızı biliyoruz. Bu nedenle korunma çok önemli" dedi.

Kene konusunda kırsalda yaşayanların büyük risk altında bulunduğunu kaydeden Bakan Ağdağ, "Eğer kırsalda yaşıyor ve özellikle çiftçilik ve hayvancılıkla alakadar oluyorsak risk altındayız. Onun için ben özellikle kırsalda yaşayanları uyarmak istiyorum. En çok dikkatli olması gereken onlar. Açık havada çalışmaya çıktıktan sonra evlerine döndüklerinde mutlaka üzerlerine bir kene yapışmış mı diye bunu arayacaklar. Bu bir dakikasını alır insanın. Ama iki üç aylık sürede alınan bu tedbir hayat kurtarır. Çünkü kene bir kişinin vücudunda uzun süre kaldığında bu hastalık ortaya çıkıyor. Kısa süre kaldığında hastalık görülmüyor. Bir de kırsala çıkıldığında ayakları, bacakları örtecek kıyafetler giyinmek lazım. Korunma tedbiri bazen basit ama hayat kurtarıcı olabilir. Onun için vatandaşlarımızın buna itina etmesi lazım."

Yaz mevsimi başında riskli bölgeleri belirleyip tedbirleri arttırdıklarını ifade eden Bakan Akdağ, "Doğu'da Kelkit Vadisi’nden başlayıp, Gümüşhane, Sivas, Tokat, Amasya, Karabük, Kastamonu, Çankırı hattı biraz daha riskli bir hat" diye konuştu.

Vali Vekili Hüseyin Kulözü, Bakan Akdağ'a üzerinde Şehitler Abidesi bulunan bir plaket ve Çanakkale 1915 Mecmuası hediye etti.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2012, 15:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER