Bakan Müezzinoğlu:'Ceza Gelecek'

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sağlık çalışanlarına yönelik saldırılara ilişkin yasalarda yeni düzenlemeye gidileceğini, şiddet uygulayanların tutuklama ve nezaret cezalarının gelebileceğini belirtti.

Bakan Müezzinoğlu:'Ceza Gelecek'
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, seçim bölgesi Bursa’da düzenlenen, ’Yılın Hekimleri ve Yılın Başarılı Hekimleri Ödül Töreni’ne katıldı. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende Bursa’nın yanı sıra Balıkesir, Çanakkale ve Yalova’daki başarılı doktorlar da ödüllendirildi. 52 doktora plaket veren Bakan Müezzinoğlu, burada yaptığı konuşmasında sağlık çalışanlarına yönelik yapılan yeni çalışmalar hakkında bilgi verdi.
 
Sağlıkçalara şiddet uygulayanlara hapis cezası ile 24 ile 48 saat arasında nezarette tutulma cezası geleceğini belirten Bakan Müezzinoğlu, genelgede değişiklik yapacaklarını belirtti. İki yıldan az ceza alma ihtimali olan olaylarda hakimlerin tutuklama yapamadığını ifade eden Müezzinoğlu, "Biz bu maddeyi değiştireceğiz. Genelge değişikliği yaparak sağlıkçıya şiddette tutuklama yapabilmenin önünü açacağız. Aldığı ceza 2 yıldan az bile olsa sağlıkçıya şiddetle yargılanıyorsa, hakim tutuklama kararı verebilecek. Yani sağlıkçıya şiddet sonucu bir kişinin aldığı ceza 3 ay da olabilir, 6 ay da olabilir. Onu tutuklu yargılayabilmenin önünü açıyoruz. Cezalar caydırıcı olursa sağlıkçıya yapılan yanlışlıklar azaltılmış olur. Yanlışı yapan, yanlış yaptığı anda yanlışı hissetmeli. Biz huzurlu çalışmak istiyoruz. Güvenli ortamlarda sağlık hizmeti vermek istiyoruz. Önümüzdeki pazartesi günü önerimizi Bakanlar Kurulu’na sunacağız ve ardından Meclis’e getireceğiz" dedi.
 
"CAHİLLER ORDUSU... "
Hastaların eşine, evladına söyleyemediği sırrı hekimine söylediğini belirten Bakan Müezzinoğlu, Türkiye’deki bütün hastanelerde her gün 1 milyon 150 bin dolayında hastaya baktıklarını, sağlıkta sorunun hastalarda değil hasta yakınlarında olduğunu söyledi. Bakan Müezzinoğlu, "Annemiz, kız kardeşimiz, eşimize, evladımız gibi gördüğümüz bir hastanın yakını bizim için sorun teşkil ediyor. Her gün 1 milyon 150 bin hastaya sağlık hizmeti veriyoruz. Bu gelen hastaların yanında bir tane refakatçi geldiğini düşünürsek sayı daha da artıyor. Bunun yanında hasta yakını ile uğraşıyoruz ve en büyük sorun burada. Bakıyorsunuz ki hasta yakını hastadan daha çok meraklı. Hekimin ne yapacağını bilen bir hasta yakını ile karşı karşıya kalıyoruz. Bir bakıyorsunki teşhisi ve tedavisi de kafasında şekillendirerek geliyor hasta yakını. ’Neden şu ilacı yazmadın, veya neden bu serumu takmadın’ diye doktordan hesap sorabiliyor. 3 dakikalık bilgi ile hekimin karşısına çıkan bir cahiller ordusu ile karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı. Bakan Müezzinoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
 
"Şiddete karşı üç kademeli eylem planı hazırladık. Ocak ayında çok tartışmalı bir Güvenlik Yasası’nı çıkardık. Bu yasada sağlık çalışanlarına hakaret edeni bile 48 saat gözaltında tutabilme imkanını güvenlik güçlerimize getirdik. Ama bu genelgede değişikliğe gideceğiz. Sayın Başbakanımız aynı genelgeyi daha güçlü bir şekilde değiştirecek. Üniversite, devlet, özel hastanede olsun, nerede sağlık çalışanlarını tehdit eden biri varsa, onun bir gece nezarette tutulmasını emniyet güçlerimizden isteyeceğiz. Sağlık gibi bir alanda vatandaşın hizmet almasını engelleyecek bir tavrın sergilenmesinin cezası bir gece göz altında tutulmak olursa en azından vicdanımız rahatlar."
 
GECE GÖRÜŞLÜ AMBULANS UÇAKLAR GELİYOR
Türkiye’de şu ana kadar yapılan sağlık çalışmaları hakkında bilgi veren Bakan Müezzinoğlu, 1 Nisan 2016 itibariyle gece görüşlü ambulans uçakların hizmete gireceğini söyledi. Sağlık çalışanlarına yönelik yıpranma payının nöbet sistemine dahil edilmesini planladıklarını anlatan Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, "Çalışmaları yeterli bulmuyoruz, ama bunu zor koşullarda başarabilmiş olmanın huzurunu yaşıyoruz" diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2016, 23:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER