Babası ve Kardeşi Gözaltına Alındı

İstanbul’un kalbi İstiklal Caddesi’nde, 4 kişinin öldüğü ve 39 kişinin yaralandığı terör saldırısını gerçekleştiren ve patlamada parçalanarak ölen ’canlı bomba’ Mehmet Öztürk’ün gözaltına alınan babası ve kardeşinin sorguları sürüyor. Komşuları, ’canlı bomba’ 24 yaşındaki Mehmet Öztürk’ü hiç görmediklerini, olayın ardından babası Nahsen, kardeşleri Gökhan ve Y.Ö.’nün gözaltına alınmasıyla şoke olduklarını söyledi.

Babası ve Kardeşi Gözaltına Alındı
İstanbul’da dün intihar saldırısının ardından polisin yaptığı araştırmada, 2013 yılında Gaziantep’teki evinden ayrılan ve ailesi ’kayıp’ başvurusu yapınca IŞİD ile bağlantısı olduğu değerlendirilen Mehmet Öztürk’ün bölgede bulunduğu telefon sinyalinden saptandı. Soruşturmayı bu yönde derinleştiren polis, hemen Mehmet Öztürk’ün, Gaziantep’te yaşayan babası Nahsen Öztürk’ten kıl, kan ve tükürük örnekleri aldı. DNA eşleştirmesi sonucu intihar saldırısını gerçekleştiren ’canlı bomba’ teröristin Mehmet Öztürk olduğu kesinleşti.
 
AİLE FERTLERİ GÖZALTINA ALINDI
Gaziantep’te başlatılan operasyonda, ’canlı bomba’ Mehmet Öztürk’ün babası Nahsen, annesi Fatma, kardeşleri 22 yaşındaki Gökhan ve 18 yaşından küçük olan Y.Ö. gözaltına aldı. Sabah saatlerinde polis canlı bombanın annesi Fatma ile en küçük kardeşi Y.Ö.’yü serbest bıraktı. Fatma Öztürk ve oğlu Y., serbest kaldıktan sonra evlerine değil, bir yakınlarının yanına gitti. Açık Lise’ye devam ettiği belirtilen Y.Ö.’nün bugün sınavının olduğu kaydedildi.
 
Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında bulunan Nahsen Öztürk ve oğlu Gökhan’ın sorgusu devam ediyor.
 
KOMŞULARI ŞOKE OLDU
Merkez ilçe Şehitkamil’e bağlı İncesu Köyü nüfusuna kayıtlı olan ancak 20 yılı aşkın süre önce kent merkezine yerleşen Öztürk ailesi, 10 Ocak 2015 günü Özgürlük Mahallesi’ne taşındı.
 
Bir yılı aşkın süredir Öztürk ailesi ile aynı mahallede oturan komşuları ise polislerin gelmesi ve ardından ’canlı bomba’ eylemini gerçekleştiren kişinin, bu ailenin hiç görmedikleri oğlu Mehmet Öztürk olduğunu öğrenince şoke oldu.
 
Komşuları, fabrika işçisi olduğu belirtilen Nahsen Öztürk’ün kendilerine inşaatlarda kalıp ustalığı yapıp, demir bağladığını söylediğini, oğullarından halen kendisiyle birlikte gözaltında olan Gökhan’ın pazarcılık yaptığını ifade etti.
 
Kendi halinde ve sessiz olarak bildikleri Nahsen Öztürk’ün kimseyle iletişim kurmadığını anlatan komşuları, "Sadece yolda karşılaşınca selam verirdi. Onun ötesinde kimse ne olduğunu bilmiyor. 3 oğulları olduğu, birinin İstanbul’da çalıştığını söyleniyordu. Onun İstiklal Caddesi’ndeki intihar saldırısını gerçekleştiren canlı bomba olduğunu öğrenince şoke olduk" dedi.
 
Mahalledeki bir komşuları ise İstanbul’da ayakkabı imalatında çalıştığını söylediği ’canlı bomba’ Mehmet Öztürk’ün bir ay önce ailesini ziyaret edip birkaç saat kaldıktan sonra ayrıldığını, ailenin en küçük çocuğu Y.’nin de bir süre onun yanında kaldığını ileri sürdü.
 
Komşuları babasıyla gözaltında olan ve pazarcılık yaptığı söylenen 22 yaşındaki Gökhan Öztürk’ün de kimseyle temasının olmadığıNI, sadece eve otomobiliyle gelip giderken gördüklerini anlattı.
 
EVİN BALKONUNDA BAYRAK
Öztürk ailesinin yaşadığı altında işyeri bulunan 3 katlı binanın ikinci katındaki evlerinin balkonunda özensiz konulan bayrak dikkati çekti.
Komşuları hiçbir ziyaretçileri olmayan ailenin balkonundaki Türk bayrağının ise aylardır durduğunu ifade etti.
 
HER SALDIRIDA GAZİANTEP BAĞLANTISI
IŞİD terör örgütünün bugüne kadar yaptığı saldırıların büyük bölümünde Gaziantep bağlantısı ortaya çıktı. Daha önce gerçekleşen Diyarbakır mitingindeki saldırıyı yapan bombacı Gaziantep’te yakalanmış, Suruç bombacısının da yine saldırı öncesi kentte olduğu belirlenmişti.
 
Ankara Gar Meydanı’nda yapılan saldırıyı gerçekleştiren ’canlı bomba’ iki teröristin Gaziantep’ten gittiği ortaya çıkmıştı. Polisin Ankara saldırısıyla ilgili olarak canlı bombaları bu kente götürdüğü için aradığı Halil İbrahim Durgun ise geçen yıl Kasım ayında polisin yaptığı operasyonda üzerindeki patlayıcıları infilak ettirerek yaşamını yitirmişti.
 
İstanbul’da bir siyasi parti ile bir gazete bürosuna bombalı saldırı hazırlığında olan IŞİD üyeleri de yine Gaziantep’te yakalanmıştı.
 
Gaziantep’te bugüne kadar IŞİD terör örgütüne yönelik onlarca operasyon yapıldı ve çok sayıda kişi tutuklandı. Operasyonlarda ayrıca çok sayıda silah, patlayıcı, intihar yelekleri ile örgütsel dokümanlar ele geçirildi.
 
Güvenlik güçlerince yapılan operasyonlarda ayrıca Suriye’ye yasa dışı yollarla geçerek IŞİD’e katılmak için kente gelen farklı ülke vatandaşı yüzlerce kişi de yakalanarak sınır dışı edildi. IŞİD’in kentte yaptığı tek saldırı ise geçen ocak ayında Suriyeli gazeteci 37 yaşındaki Naji El Jerf’in sokak ortasında tabancayla öldürülmesi oldu.
Güncelleme Tarihi: 20 Mart 2016, 13:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER