Aydın'da Mülteci Faciası

Aydın’in Didim ilçesi açıklarında kaçakları taşıyan tekne battı. Olayda 3’ü çocuk, 1’i hamile 17 kişi öldü, 15 kişi kurtarıldı.

Aydın'da Mülteci Faciası


Bugün saat 09.00 sıralarında, Alo 158 ihbar hattını arayan balıkçılar, Sağtur Tatil Sitesi açıklarında denizde kaçaklar olduğunu bildirdi. Bunun üzerine bölgeye sahil güvenlik botları gönderildi. Yasa dışı yollardan Yunanistan’ın Bulamaç Adası’na geçmek isterken, bindikleri teknenin battığı belirlenen kaçaklardan 3’ü çocuk, 1’i hamile olmak üzere 17’sinin cesedine ulaşıldı.

Sağtur Tatil Sitesi önünden denize açıldıkları belirlenen kaçaklardan 15’i ise balıkçıların da yardımıyla sağ olarak kurtarıldı. Didim Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı’na getirilen kaçaklar, burada hazır bekletilen ambulanslarla, Didim Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Uzun süre suda kaldıkları için hiportermi geçirdiği belirlenen kaçakların tedavilerinin sürdüğü bildirildi. Kaçıakların cesetleri de karaya getirilerek, aynı hastanenin morguna gönderildi.

Bölgede başka kaçakların da olabileceği şüphesi üzerine üç sahil güvenlik botu ve bir helikopter ile arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü bildirildi. Kaçakların uyruklarının tespitine çalışılırken, büyük bölümünün Suriyeli olduğu belirtildi.

 

Güncelleme Tarihi: 06 Mart 2016, 15:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER