Ayasofya Meydanı'nda 'Ümmet İftarı'

Kendilerine ’Sabah Namazı Devrimi’ adını veren topluluk öncülüğünde Ayasofya Meydanı’nda yer sofrası kuran, kadın ve çocukların da aralarında bulunduğu yaklaşık 500 kişilik grup, başta Doğu Türkistan olmak üzere, Filistin, Suriye ve Arakan’daki Müslümanlara destek vermek için Ümmet İftarı düzenledi.

Ayasofya Meydanı'nda 'Ümmet İftarı'
 
Meydanda toplanan kalabalık, akşam ezanının okunmasıyla birlikte simit, ayran, su ve hurma ile iftar yaptı.
 
AYASOFYA’NIN İBADETE AÇILMASINI İSTEDİLER
 
Grup, iftarın ardından tekbir getirip, ’Katil Sisi, seninleyiz Mursi’ ve ’Katil Esad Suriye’den defol’ şeklinde slogan attı. Ayrıca, ibadete kapalı olan Ayasofya Camii’nin de tekrar ibadete açılmasını istedi.
 
Grup adına yapılan açıklamada, "Doğu Türkistan, Filistin, Suriye ve Gazze gibi birçok ümmet coğrafyasında ağlayan kardeşlerimiz, kanayan yaralarımız var. Haklılar, haksızlar kadar cesaretli olmadığı müddetçe yenilmeye mahkumuz. Bizlerin, haklı olan davamızı her yerde savunması lazım" denildi.
 
ESMA’NIN AĞABEYİ DE KATILDI
 
Mısır’da, güvenlik güçlerinin göstericilere müdahalesi sırasında hayatını kaybeden Esma el-Bilteci’nin ağabeyi Ammar Bilteci de iftara katıldı. Bilteci, kısa bir konuşma yaparak, zulme uğrayan Müslümanlara destek verdi.
 
İftar programı, duaların ardından sona erdi.
Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2015, 22:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER